Oddali hołd nauczycielom

NewsyRelacjeMożliwość komentowania Oddali hołd nauczycielom została wyłączona

Obelisk upamiętniający nauczycieli Tajnej Organizacji Nauczycielskiej, prowadzących tajne lekcje w języku polskim w okresie okupacji hitlerowskiej, odsłonięto 22 października przy ul. Będzińskiej w Sosnowcu. W uroczystościach wzięli udział m.in. władze miasta, parlamentarzyści, członkowie sosnowieckiego oddziału ZNP, uczniowie, nauczyciele i mieszkańcy. Nie zabrakło także reprezentacji „Staszicaków” i władz naszej szkoły. Oddaliśmy należyty hołd nauczycielom, który z narażeniem życia, w czasie wojny, prowadzili tajne nauczanie.

– Cieszę się, że pamiętacie o tych, którzy w tragicznych czasach nauczali naszej historii, w niezwykle trudnych warunkach. Kiedy uczyli, nigdy nie wiedzieli, czy wrócą bezpiecznie do swoich rodzin. Narażali swoje życie w tym ciężkim okresie, by każdy Polak mógł wiedzieć, co to Polska, orzeł w Koronie, Katyń i inne miejsca, w których ginęli bohaterowie. Zawód nauczyciela zawsze był, jest i będzie trudnym zawodem, bo oczekiwania rodziców, dzieci rosną, a problemów wychowawczych nie ubywa. To jednak wspaniały zawód, bo nauczyciele wychowali nas i wychowują kolejne pokolenia Polaków. Nauczycielom zawdzięczamy najwięcej i serdecznie im za tę pracę i wysiłek dziękuję. Należy im się hołd i szacunek – podkreślił Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Na filarach wiaduktu powstało graffiti nawiązujące do historii nauczania przed II wojną światową i w czasie okupacji. Ponadto rondo przy ul. Będzińskiej będzie nosić nazwę Tajnych Organizacji Nauczycielskich. SK

Zapraszamy do obejrzenia galerii z wydarzenia.

© IV LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress