Odwiedziliśmy Sejm!

NewsyMożliwość komentowania Odwiedziliśmy Sejm! została wyłączona

Na zaproszenie wicemarszałka sejmu Włodzimierza Czarzastego, w środę (18.12) uczniowie humanistycznych rozszerzeń z klas IIA, IIB i IID naszego liceum wraz z nauczycielkami Sławomirą Dziewięcką i Katarzyną Tkaczyk pojechali na jednodniową wycieczkę studyjną do polskiego parlamentu. Po przejściu przez kontrolę osobistą wszyscy udaliśmy się na stołówkę sejmową, gdzie zjedliśmy pyszny obiad. Obiad tym bardziej wszystkim smakował, że przy sąsiednich stolikach jedli znani politycy. Wprawdzie w tym dniu nie było posiedzenia sejmu, ale wielu posłów przygotowywało się już do zaplanowanych na kolejny dzień obrad i wiele znanych osób mijaliśmy zarówno na stołówce, jak i w korytarzach sejmowych. Miło było zobaczyć tych, o których stale piszemy prasówki!

Po obiedzie udaliśmy się w towarzystwie sejmowej przewodniczki na zwiedzanie parlamentu. Zaczęliśmy od galerii sali posiedzeń, gdzie powtórzyliśmy podstawowe wiadomości z wiedzy o ustroju państwa, sposobie funkcjonowania podstawowych jego organów oraz wiedzy o prawie wyborczym. (Bynajmniej głową państwa nie jest premier, a biały przycisk na urządzeniu do głosowania przez posłanki i posłów nie służy do potwierdzania nieobecności – to dość logiczne). Tam także zaszczycił nas swoją obecnością wicemarszałek – Włodzimierz Czarzasty. Mieliśmy możliwość zadawania pytań dotyczących minionej kampanii w naszym okręgu wyborczym oraz samych wyborów. Przedstawiciel klubu parlamentarnego Lewicy zdradził nam tajniki porozumień koalicyjnych oraz podzielił się swoimi marzeniami, pasjami. Oczywiście nie obeszło się bez dyskusji na tematy językowe, czyli o żeńskich końcówkach tradycyjnie męskich rzeczowników – prezydentka, marszałkini… Podsumowaniem naszej wizyty było pamiątkowe zdjęcie w głównym holu (znajdziecie je w relacji zdjęciowej), a także przejście najbardziej znanymi korytarzami, które widzimy codziennie w mediach.

Na koniec naszej krótkiej wizyty w stolicy, wjechaliśmy na taras widokowy na 30. piętrze Pałacu Kultury i Nauki. To nowe doświadczenie dla wielu z nas – Warszawa pod osłoną nocy wygląda jeszcze bardziej zjawiskowo niż moglibyśmy się tego spodziewać!

Zuzanna Karcz
Jakub Lasota

Serdecznie zapraszamy do przeglądania galerii z wydarzenia.

© IV LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress