OSTATNI DZWONEK, SPOTKANIE POKOLEŃ I DUCH LICEUM STASZICA

NewsyMożliwość komentowania OSTATNI DZWONEK, SPOTKANIE POKOLEŃ I DUCH LICEUM STASZICA została wyłączona

Ostatni dzwonek, czyli ostatni moment, ostatnia okazja, tuż-tuż przed nieuchronnym…
Skąd to wiem? Jestem DUCHEM LICEUM STASZICA i towarzyszyłem wielu pokoleniom w dniu „ostatniego dzwonka”, i starałem się w ich młodzieńczym świecie rozeznać…
Zmieniały się mody i obyczaje (niech żyją minispódniczki, które zauważam od matury 1966). A technika jak się zmieniała! Poręczne były magnetofony kasetowe w 1976, zaś od 2006 roku – oswajam się z tymi malutkimi telefonikami, co je komórkami zowią. W 1996 zaznajomiłem się z grami komputerowymi. Muzyka zaś coraz głośniejsza – od 1956 lubiłem słuchać tego młodzieńca Elvisa Presleya, a w 1986 prawie że ogłuchłem od „metalmanii”…

I pamiętam, że mimo nieustannych zmian w scenografii teatru świata, generacje licealistów przed „ostatnim dzwonkiem” odczuwały to samo i zachowywały się tak samo. Radość, porcja zmęczenia, ekscytacja, triumf i duma, ciut melancholii i dwa łuty sentymentów, ulga plus niepokój, bo matura… TO zapamiętają i wspomną po dziesięciu, a nawet po kilkudziesięciu latach.
Ostatni moment, kiedy jesteś uczniem, którego czas odmierzają szkolne dzwonki, te wyzwalające i te mobilizujące. Ostatnia okazja, by powiedzieć jeszcze raz „dziękuję” lub po raz pierwszy: „dziękuję”. Pobyć razem w klasie tuż-tuż przed nieuchronnym wręczeniem świadectw ukończenia szkoły.

A W TYM ROKU, W DWÓCH AKTACH – w południe i o czwartej po południu, w szkolnej hali sportowej – ODBYŁO SIĘ WSZYSTKO TAK … (co w skrócie kronikarskim wpisuję do internetowych annałów – ja, Duch Liceum Staszica)

29 kwietnia 2016 w uroczystej oprawie i po raz ostatni szkolny dzwonek zabrzmiał dla maturzystów. Przez bogaty scenariusz zdarzeń poprowadzili szkolni mistrzowie konferansjerki: przewodniczący Samorządu Uczniowskiego – Julia i Michał oraz Zofia Narowska (debiut w roli współprowadzącej akademię!). Wrażenia artystyczne zapewnili uczniowie, utalentowani w ogóle, a szczególności – wokalnie i tanecznie: Emilka, Sawa, Karol, Michał… Aby wszystko było dobrze widać i słychać – postarała się nieoceniona ekipa szkolnego radiowęzła. Ja, Duch Liceum Staszica, powiem Wam, że nie sposób wymienić wszystkich uczniów, dzięki którym święto szkolne nabiera pełnego wymiaru i blasku… Wiem też doskonale, że przy uczniach stoją nauczyciele, którzy inspirują i otaczają opieką…

Po wzruszającym rytuale przekazania Sztandaru Liceum – Pan Dyrektor Grzegorz Walotek podsumował niezwykłe osiągnięcia abiturientów, a witając Absolwentów (z ostatnich sześciu dekad!), refleksyjnie podkreślił naturę czasu i miejsca, w których jest pora i na zmiany, i na ciągłość:

Nasze spotkanie skłania mnie jednak do myślenia o kategorii czasu spiralnego, który jest połączeniem czasów: kolistego i liniowego. Ta koncepcja mówi wprawdzie, że dzieje nie zataczają koła, cały czas oddalają się od punktu, w którym wszystko się zaczęło, ale wracamy do tego, co już było, do dawnych idei, tyle że zawsze w nowych okolicznościach. Czas historyczny mija, ale wieczne powroty budują nasze poczucie tożsamości a świadomość korzeni – poczucie bezpieczeństwa. (…) Chciałbym każdemu z osobna i wszystkim razem podziękować za współtworzenie naszej Staszicowskiej Rodziny, za Wasze sukcesy – te bardziej i te mniej spektakularne – szyte na miarę Waszych możliwości. Dziękuję za klimat, który tworzyliście, za wspólnie przeżywane radości i smutki. STASZIC to kategoria, która łączy!

Mam też przekonanie jako absolwent, nauczyciel i dyrektor, że STASZIC daje potrzebny w życiu posag wiedzy i wartości. Jestem pewien, że każdy z Was pozostawi tu cząstkę siebie (…) Jestem pewien, że gdziekolwiek rzuci Was los, zawsze będziecie godnie reprezentować naszą szkołę. A kiedy już osiągniecie sukces, wrócicie tutaj, by podzielić się z nami swoją radością, bo drzwi STASZICA będą dla Was zawsze otwarte!

Rozwijajcie skrzydła, spełniajcie marzenia, brońcie uniwersalnych wartości! Budujcie swoją przyszłość na fundamencie dobra, czując wsparcie bliskich Wam osób! Przyprowadźcie tu swoje dzieci!

Pan Profesor Romuald Hassa w imieniu wychowawców klas 3 – żartobliwą oracją okrył wzruszenia chwili rozstania.

Maturzyści: Michał Wyszyński, Emilia Stachurska oraz Piotr Sidorowicz ze swadą przemawiali w imieniu tegorocznych abiturientów, obdarowanych już życzeniami, różami i westchnieniami przez drugoklasistów (… bo od tej chwili są już najstarszymi licealistami).
Pani Bożena Kowalska jako głos Rady Rodziców – ciepłymi i sugestywnymi słowami dodała otuchy rocznikowi 2016, podkreślając wartość dziedzictwa i tożsamości. Szkolna społeczność podziękowała Mamie „Staszicowskiej” za zaangażowanie i wielkie serce dla Gimnazjum i Liceum im. S. Staszica – Pani Bożena Kowalska także jest staszicanką, a w latach 2010 – 2016 była członkinią oraz przewodniczącą rodzicielskiego zespołu Rady.
Świadectwa ukończenia liceum oraz nagrody i stypendia zostały wręczone przed zacnym gremium: Gronem Pedagogicznym, Rodzicami, Gośćmi i Absolwentami „Staszica” z wszystkich roczników maturalnych „na szóstkę” [od 1956 do 2006 roku!]. (Wasz skryba, Duch Liceum Staszica, przedstawia wyróżnionych maturzystów 2016 w następnym arkuszu, który jako i niniejszy – opublikowano ku pamięci na szkolnej stronie internetowej.)

Zatem Absolwenci sprzed dziesięcioleci zobaczyli samych siebie w abiturientach 2016 roku, a tegoroczni maturzyści, patrząc na entuzjazm starszych Koleżanek i Kolegów, dynamicznie wkraczających na podium w rytm przebojowych melodii z lat: 1956, 1966, 1976, 1986, 1996, 2006 – przyrzekali sobie, że też będą TUTAJ (i z taką witalnością!) powracać… Roczniki senioralne zostały uhonorowane specjalnymi dyplomami, a wszyscy z roczników „na szóstkę” (1956 – 2006) otrzymali bezcenne odznaki staszicowskie.

Ja, Duch Liceum Staszica, zacytuję Wam słowa Jana Strzeleckiego (1918 – 2011): „staszicaka nad staszicaki”, absolwenta z 1938 roku i drugiego patrona Szkoły, który żegnając co roku młodszych kolegów, zwykł mówić – w tonacji romantycznej, o orlej potędze lotu młodości: „kolejne pokolenie staszicaków wyfrunęło w świat…

 

Serdecznie zapraszamy do przeglądania galerii z wydarzenia.

© IV LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress