OTWIERAMY XVII „KRAM Z POEZJĄ”

W tym roku Konkurs interpretacji poezji imienia prof.Jerzego Krama dla gimnazjalistów miał „śpiewający wymiar”. Pytanie, które sobie w sobotę 14 maja, postawiliśmy, brzmiało: „Czy tekst piosenki to poezja?” Same zawody poprzedzone były warsztatami, na których próbowaliśmy na nie odpowiedzieć. Było i lirycznie, i filozoficznie, i kiczowato…Towarzyszyły nam nawet teledyski, a niektórzy nucili pod nosem.

Tegoroczny maturzysta, laureat Olimpiady Literatury i Języka Polskiego, zresztą zdobywca 1 miejsca w „Kramie” przed czterema laty, Piotr Sidorowicz, przygotował interesującą analizę wybranych tekstów piosenek – między innymi Comy. Razem z uczestnikami warsztatów przyglądał się ich poetyce i dyskutował o przesłaniu. Poza tym rozmawialiśmy o piosence poetyckiej i utworach disco-polo a w finale o żartach Artura Andrusa. Pojawiła się też refleksja o tym, dlaczego wyznanie, że „ ona tańczy dla mnie”, jest powszechnie znane….A także o tym, że słowa tworzą obraz świata i świadomość zgodnie z wypowiedzią Wittgensteina: „Granice mojego języka są granicami mojego świata”. Nic dziwnego, że to skojarzenie pojawiło się właśnie w tym momencie!
A na samym konkursie? Dwa tematy do wyboru, 120 minut, długopis, otwarta głowa…i prawie 40 osób z różnych sosnowieckich gimnazjów podjęło wysiłek napisania interpretacji tekstu piosenki autorstwa Marii Czubaszek albo Michała Wiśniewskiego!

Zobaczymy już wkrótce, jak im poszło!

 

Serdecznie zapraszamy do przeglądania galerii z wydarzenia.

© IV LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress