Pamięć ożywia refleksję. Ożywają nekropolie…

NewsyMożliwość komentowania Pamięć ożywia refleksję. Ożywają nekropolie… została wyłączona

Niepisaną tradycją stało się odwiedzanie cmentarzy przez pierwszoklasistów w czasie poprzedzającym Święto Zmarłych.

Tym razem uczniowie z klas 1 c i 1 e – pod opieką Wychowawczyń – porządkowali mogiły dawnych staszicowskich Profesorów i Wychowanków Liceum STASZICA, którzy spoczywają w części katolickiej cmentarza, usytuowanego przy ulicy Smutnej i alei Mireckiego.
Przy okazji, bo wystarczyło czasu i sił, uprzątnęliśmy także sąsiednie, najbardziej opuszczone groby… Tak nasza potrzeba pamięci wyraziła się w działaniu.
Na grobowcach zaświeciliśmy znicze. To był bardzo piękny i słoneczny dzień – natura w pełni witalności… Usłyszeliśmy wspominki o Tych, Którzy Odeszli.

Klasa 1 c przeszła również na pobliski cmentarz ewangelicki, w którego centrum od przeszło 100 lat stoi mauzoleum – połączenie krypty i kaplicy – Rodziny Dietlów [tam spoczywa też Henryk Dietel – przemysłowiec i filantrop, który w 1894 roku ufundował i założył naszą szkołę]. Cmentarz ewangelicki sąsiaduje z cmentarzem prawosławnym i te przestrzenie zachowały ślady dawnej architektonicznej koncepcji cmentarza-parku, o czym świadczą nieliczne okazy dawnego arboretum: stare, rzadkie gatunki drzew…

© IV LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress