Pasjonaci matematyki

W ramach Tygodnia Matematyki mieliśmy okazję posłuchać starszych kolegów, dla których matematyka jest źródłem inspiracji.

Krzysztof Stasiowski-uczeń z klasy drugiej matematyczno-politologicznej, przeprowadził wykład na temat: ALGORYTMÓW GENETYCZNYCH dla klasy 1MAT2. Zaskoczył wszystkich nie tylko tematyką, ale i błyskotliwością jej przekazania. Dzięki temu zdobyliśmy podstawy wiedzy, która ma zastosowanie w projektowaniu aerodynamicznych karoserii czy anten wykorzystywanych w celach poznawania i poszerzania naszej świadomości z zakresu eksploatacji kosmosu.

Krzysztof zaprezentował swoją pracę, którą przygotował na konkurs „Zobaczyć Matematykę”.

Często zastanawialiście się nad zastosowaniem matematyki w życiu? My już nie mamy wątpliwości, jest wszędzie. Przyda się, gdy chcecie wiedzieć jakie jest prawdopodobieństwo osiągnięcia sukcesu w grach losowych. Między innymi właśnie o tym opowiedział nam Marcel Groniak uczeń klasy 3Mat1. W prosty i przejrzysty sposób wprowadził nas w fascynujący świat kombinatoryki i rachunku prawdopodobieństwa.

Jutro niektórzy z nas będą mogli uczestniczyć w warsztatach lingwistyki matematycznej. Prowadzący zajęcia Dominika Janus i Jakub Filipiak z klasy 3Mat1 opowiedzą, jak można wykorzystać matematykę do ustalania reguł rządzących wymarłymi językami, jak odczytywać pismo zapisane obcym dla nas alfabetem czy jak niedziesiątkowy system liczenia może skomplikować nam zakupy.

Matematyka jest wszędzie – miejcie umysły szeroko otwarte, a zobaczycie jej piękno.

 

Serdecznie zapraszamy do przeglądania galerii z wykładu.

© IV LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress