Pierwszoklasistka wygrała XVIII Ogólnopolski Konkurs na Pracę z Literatury!

Paulina Adamczyk, uczennica klasy 1BP2, zdobyła I miejsce w XVIII Ogólnopolskim Konkursie na Pracę z Literatury organizowanym przez Pałac Młodzieży im. prof. A. Kamińskiego w Katowicach. Honorowe patronaty nad konkursem objęli: Rada Języka Polskiego przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk, Rektor Uniwersytetu Śląskiego oraz Towarzystwo Miłośników Języka Polskiego Oddział Katowice.

Paulina napisała pracę na temat: „Kobieta jest jedną wielką epicką powieścią: są w niej wszystkie wątki – dramat, miłość, radość, codzienność”. Irving Stone. Kobiety, bohaterki tekstów literackich i filmowych, do których – Twoim zdaniem – można odnieść słowa Irvinga Stone’a.
Uczennica pod opieką merytoryczną prof. Adriana Mrówki sięgnęła po takie teksty kultury, jak biblijna „Księga Rodzaju”, „Antygona” Sofoklesa oraz „Cham” Elizy Orzeszkowej, a także podjęła się interpretacji filmu „Godziny” w reżyserii Stephena Daldry’ego. Co ważne, zwyciężczyni XVIII Ogólnopolskiego Konkursu na Pracę z Literatury w swoim eseju wykorzystała teksty Sherry B. Ortner oraz Betty Friedan – badaczek związanych ze studiami kulturowymi nad płcią – co sprawiło, że efekt końcowy okazał się bezkonkurencyjny! Jak bowiem można przeczytać w recenzji pracy: „Autorka zgromadziła interesujący, niestereotypowy materiał rzeczowy. Jego interpretację podporządkowała realizacji tematu. Wykazała się przy tym umiejętnością problematyzowania, wykorzystywania cytatu w funkcji argumentu, rzeczowością i samodzielnością myślenia, umiejętnością łączenia wiedzy z różnych dziedzin”.

Serdecznie gratulujemy!