Po raz ostatni zadźwięczał dzwonek, szybko minęło te parę lat …

W samo południe 27 kwietnia zabrzmiał dla tegorocznych absolwentów naszego Liceum „ostatni dzwonek”. Tradycyjnie przy dźwięku ręcznego dzwonka, abiturienci prowadzeni przez wychowawców: prof. Ewę Mróz, prof. Agnieszkę Charuzę-Siechowską, prof. Bożenę Wojciechowską-Karbownik i prof. Marka Maryniaka, przemaszerowali przed całą społecznością szkolną… z łezką w oku.

Takim chwilom towarzyszą zawsze i radość, i wzruszenie. Aż trudno uwierzyć, że już upłynęły trzy lata od chwili, gdy przekroczyli mury naszej szkoły. To były lata obfitujące w radości i smutki, sukcesy i porażki, nowe przyjaźnie, udział w szkolnych imprezach, akcjach wolontariatu i zawodach sportowych. Dla absolwentów dobiegł końca pewien etap, ale przecież zaczyna się nowy. Przed nimi nowe wyzwania – naturalna kolej życia.

Serdeczne słowa skierował do tegorocznych maturzystów Pan Dyrektor Grzegorz Walotek:
,,Wspominajcie nas dobrze, a gdy będzie taka okazja, zaufajcie nam ponownie, przysyłając do nas swe dzieci i wnuki. Inni będą już wtedy tu nauczyciele, inny będzie dyrektor. Ale trwać będzie Szkoła i jej Duch, w którym na zawsze pozostanie również cząstka Was. Ci, których do nas przyślecie odnajdą ją, wzbogacą, rozwiną, by znów jak ptaki którąś wiosną wylecieć z niej prosto w słońce. Idźcie przed siebie i czyńcie świat szczęśliwszym’’.

W przemówieniu Pana Dyrektora, jak na matematyka przystało, nie mogło zabraknąć statystyki, ale jakże przyjemnej i budującej. Pan Dyrektor przedstawił uczniów, którzy ukończyli szkołę ze świadectwem z wyróżnieniem. Nasi najlepsi to:
1. Daria Dziedzic, kl. 3BCH, średnia ocen 5,38
14. Karolina Paks, kl.3BCH – 4,76
15. Piotr Kirejew, kl.3MAT1 – 4,75
15. Wojciech Trzeciak, kl. 3MAT1 – 4,75

Średnie klas przedstawiły się następująco:

1. Klasa 3MAT1 – średnia 4,59
2. Klasa 3BCH – średnia 4,36
3. Klasa 3MAT2 – średnia 4,00
4. Klasa 3BP – średnia 3,82

W imieniu wychowawców klas maturalnych głos zabrała prof. Bożena Wojciechowska-Karbownik – wspomniała z sentymentem o pierwszych dniach uczniów w szkole oraz o przebytej przez nich drodze ku dorosłości i dojrzałości. Zakończyła, mimo wzruszenia, optymistycznie, wyrażając przekonanie, że są naprawdę gotowi, by wyruszyć „w szczęśliwą drogę, że to już ten czas”.
Bardzo humorystycznie ale i z nutką zadumy wspominali swoje lata spędzone w murach Staszica i wśród Staszicaków: Kalina Zalewska i Krzysztof Flak.
Koleżeńskie słowa popłynęły z ust przedstawiciela klas drugich Dariusza Kędry ,, aby maturzyści godziny, dni, miesiące spędzone w murach liceum uważali za udane, wspominali je z uśmiechem na ustach. Bo szkoła to nie tylko nauka – to nowe znajomości, przyjaźnie, wyjazdy, spotkania”. I nadszedł czas na część artystyczną, w której wokalno – tanecznym popisom nie było końca.
,,Do widzenia Przyjaciele
Wspólnych spraw mieliśmy wiele
Dziś ta nitka się urywa,
coś się kończy a coś się zaczyna’’ – na pożegnanie zaśpiewała Wiktoria Kubicka z przezabawnym jednoosobowym chórkiem, który stworzył prof. Romuald Hassa.