Posadziliśmy drzewo dla podopiecznych hospicjum

4 grudnia wolontariusze z naszej szkoły wybrali się do Sosnowieckiego Hospicjum. Celem tej wizyty było przede wszystkim wbicie tabliczki z nazwą drzewa i szkoły, która to drzewko podarowała. Nasza szkoła zakupiła i posadziła miłorząb, drzewo, które jest symbolem nadziei i zdrowia – bardzo ważnych aspektów dla podopiecznych tej placówki.

Uczniowie w czasie pobytu w hospicjum mogli dowiedzieć się, że praca hospicyjna polega na objęciu opieką medyczną, psychologiczną oraz duchową chorych, wobec których zostało zakończone leczenie przyczynowe. Ogarnięcie całościowe chorego, jego bólu somatycznego, bólu psychicznego, społecznego, egzystencjalnego jest ogromnie trudne, dlatego też wymaga zaangażowania się w opiekę zespołu ludzi w tym celu przygotowanych, by udało się złagodzić dolegliwości skutków rozwijającej się choroby, przynieść ulgę w cierpieniu, wypełnić samotność obecnością drugiej osoby. Zaspokojenie, choćby w części potrzeb chorego terminalnie pozwala mu na pełniejsze uczestniczenie w tym bardzo trudnym okresie życia.

W skład zespołu ludzi opiekujących się wchodzi pielęgniarka, lekarz, wolontariusz niemedyczny, rehabilitant, psycholog i jeśli jest taka wola chorego, również kapelan. Sama rodzina, nawet najbardziej kochająca, nie jest w stanie stawić czoła tym wszystkim zadaniom.

Wszyscy mogli się dowiedzieć, że hospicjum zapewnia opiekę paliatywną, środowiskową, jest dziennym ośrodkiem opieki wyposażonym w sprzęt rehabilitacyjny. Hospicjum oferuje też indywidualne poradnictwo dla opiekunów osób niesamodzielnych. Uczniowie widzieli, jak wyglądają zajęcia z osobami samotnymi potrzebującymi wsparcia i opieki, że pod kierunkiem wolontariuszy robią ciekawe ozdoby świąteczne.

Nasi wolontariusze podarowali dla hospicjum bombki własnoręcznie zrobione podczas warsztatów artystycznych i życzyli wszystkim Wesołych i Spokojnych Świąt Bożego Narodzenia.