Pożegnanie

NewsyMożliwość komentowania Pożegnanie została wyłączona

„Już? Tak prędko? Co to było? Coś strwonione? Pierzchło skrycie?
Czy nie młodość swą przeżyło? Ach, więc to już było… życie? „

Leopold Staff

Ze smutkiem zawiadamiamy, że dnia 8 lutego 2018 roku zmarła Pani Profesor Marta Chróścielewska (1944-2018), absolwentka naszej szkoły z 1964 roku, nauczycielka techniki i plastyki, twórczyni i opiekunka szkolnej izby tradycji. Jej pogrzeb odbył się 12 lutego na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Małobądzkiej.

Pani Profesor Marta Chróścielewska znajduje się w gronie absolwentów Liceum Staszica, którzy po ukończeniu tej szkoły wrócili do niej jako nauczyciele. Pracowała w „Staszicu” od 1979 roku po uzyskaniu dyplomu na Wydziale Techniki Uniwersytetu Śląskiego do roku 2000. Pracę zawodową rozpoczęła w 1966 roku w Szkole Podstawowej nr 18 w Sosnowcu po ukończeniu Studium Nauczycielskiego w Katowicach.

Swoje doświadczenie i wiedzę przez wiele lat przekazywała studentom Uniwersytetu Śląskiego prowadząc z nimi zajęcia i pełniąc funkcję opiekuna praktyk studenckich. Jej uczniowie wielokrotnie uczestniczyli w olimpiadach przedmiotowych uzyskując tytuły finalistów i laureatów Olimpiady Wiedzy Technicznej oraz Olimpiady Artystycznej (sekcja plastyka). Uczyła wrażliwości na estetykę otoczenia dbając o wystrój szkoły. Była pomysłodawczynią i wykonawczynią wielu scenografii do szkolnych imprez, co w trudnych latach 80. i 90. wymagało wyjątkowej pomysłowości.

Za swoją pracę zawodową została odznaczona Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi, Nagrodą Kuratora Oświaty i Wychowania, Nagrodą Ministra Oświaty i Wychowania.

Jej ciepło, serdeczny stosunek do uczniów, wrażliwość na sprawy wychowanków sprawiły, że przylgnęło do niej określenie „Ciocia Marta”. Taką właśnie skromną, oddaną szkole i jej uczniom nauczycielką pozostanie w pamięci swoich wychowanków i kolegów.

Rok 1984 – klasa IV A z wychowawczynią panią profesor Martą Chróścielewską i polonistą panem profesorem Jerzym Kramem. Oboje wychowankowie „Staszica”.

© IV LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress