Poznajemy historię i zabytki Sosnowca – – III BCH w Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu

Tydzień Humanistyczny w „Staszicu” trwa. Odbywają się warsztaty, wykłady spotkania. A że nasza młodzież jest niezwykle wszechstronna, w zajęciach tych uczestniczą wszyscy – od klas humanistycznych przez matematyczne do biologiczno – chemicznych. I my też nie byliśmy gorsi. 12 grudnia w ramach lekcji historii i społeczeństwa oraz języka polskiego klasa III biologiczno – chemiczna wraz z profesorką Sławomirą Dziewięcką udała się do Pałacu Schoena sosnowieckiego muzeum przy ul. Chemicznej. Swoją barokową okazałą bryłą budynek już na zewnątrz zrobił na nas duże wrażenie. Zwłaszcza ci, którzy widzieli Pałac Schoena po raz pierwszy, byli zachwyceni.

Najważniejszą częścią naszej wizyty w Muzeum była lekcja muzealna poświęcona historii i zabytkom Sosnowca. Zarówno mieszkańcy Zagórza, Niwki, czy Milowic, jak i uczniowie z Jaworzna, Będzina, Dąbrowy Górniczej, czy nasz kolega z … Myszkowa z dużą przyjemnością i zainteresowaniem wysłuchali opowieści o początkach Sosnowca, o „ojcach założycielach” i o najważniejszych zabytkach. Mogłoby się wydawać, że przemysłowe miasto, które prawa miejskie uzyskało w 1902 roku nie ma ciekawych zabytków poza stwarzającymi coraz większe problemy ruinami nieczynnych fabryk, czy w najlepszym razie starymi szybami górniczymi. Nic bardziej mylnego. Dwa pałace Schoenów, pałac Dietla są z lat 80. i 90. XIX w, kościoły katolickie, cerkiew, kościół ewangelicki również są z końca XIX i początków XX w, a do tego 3 imponujące budynki dworców kolejowych wszystkie z końca XIX w. to najważniejsze zabytki, o których posłuchaliśmy i które obejrzeliśmy dzięki interesującej prezentacji multimedialnej.

Ukoronowaniem naszej wizyty w muzeum było obejrzenie wystawy „Mała Panorama Racławicka” oraz spacer po całym pałacu śladami członków rodu Schoenów sosnowieckich przemysłowców. Przy okazji spaceru oglądaliśmy wystawy stałe – współczesnego malarstwa polskiego i szkła artystycznego.

Tak oto przekonaliśmy się, że stare przysłowie „cudze chwalicie, swego nie znacie” jest ciągle aktualne i znajduje potwierdzenie, kiedy za rogiem swojego domu, czy szkoły odnajdujemy prawdziwe perły architektury, malarstwa, czy po prostu ważne ślady przeszłości.

Serdecznie zapraszamy do przeglądania galerii z wydarzenia.