Pracownia Twórcza w PROJEKCIE FUTURE ARTIST przy MKiDN

Miło mi poinformować, że w naszej szkole powstała Pracownia Twórcza i jako Partner zostaliśmy zaproszeni do udziału w PROJEKCIE Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego FUTURE ARTIST – Twórcza kontynuacja 7.

W ramach PROJEKTU FUTURE ARTIST odbywają się wykłady, warsztaty, prezentacje dla dzieci, młodzieży, studentów, nauczycieli, animatorów sztuki, osób zainteresowanych.
Uczestnicy otrzymują zaświadczenie Polskiego Komitetu Międzynarodowego Stowarzyszenia Wychowania przez Sztukę InSEA, afiliowanego przez UNESCO.

Celem PROJEKTU FUTURE ARTIST jest edukacja twórcza w oparciu o sztukę współczesną w następujących obszarach: stymulacji indywidualnej twórczej ekspresji poprzez zapoznanie uczestnika z różnymi możliwościami tworzenia dzieł sztuki, budowania świadomej postawy odbiorczej współczesnej kultury (na bazie systematycznego i długoletniego kontaktu ze sztuką), konstruowania postawy kreatywnej, budowania poczucia własnej wartości w uczestnikach oraz organizacja wystaw sztuki dzieci i młodzieży.

Po raz pierwszy, chętni uczniowie z klasy 1GA i 3GB wraz z opiekunkami Marzeną M. Dolniak i Agatą Kaczyńską, mieli okazję uczestniczyć w PROJEKCIE FUTURE ARTIST w dniu 13.05.2017 r. słuchając wykładu krytyka sztuki dr hab. Irmy Koziny „Jerzy Nowosielski i Wojciech Fangor”. Po wykładzie odbyła się akcja artystyczna inspirowana sztuką obydwu artystów. Obserwacja i współdziałanie z prowadzącymi przygotowuje uczestników do samodzielnego wdrażania określonych elementów edukacji kulturalnej i animacji społecznej i wzbogaca zakres wiedzy o sztuce. Całość działań odbyła się w siedzibie organizatora Katowice Miasto Ogrodów  — Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek, Plac Sejmu Śląskiego w Katowicach.

Zaproszenie do udziału w PROJEKCIE FUTURE ARTIST otrzymaliśmy od Pani Ewy Kokot, koordynatorki projektu, z-cy Przewodniczącej Polskiego Komitetu Wychowania przez Sztukę INSEA, dyrektorki Domu Oświatowego Biblioteki Śląskiej w Katowicach, która jest z wykształcenia historykiem sztuki, pedagogiem. Od 1989 roku realizuje autorskie projekty, warsztaty twórcze i akcje w przestrzeni miejskiej.

Uczniowie, którzy uczestniczyli w PROJEKCIE to: Natalia Lachór, Dominika Pięta, Zuzanna Szota, Alicja Kasicka, Natalia Grad, Aleksandra Grabowska, Wiktoria Forma, Weronika Mańka, Paulina Jędrychowska, Łukasz Starczewski, Kacper Klassa, Alicja Łysik, Karolina Smołucha, Lidia Stachurska, Aleksandra Straś, Roch Olesiński.

Serdecznie zapraszamy do przeglądania galerii z wydarzenia.

Opracowanie: Marzena M. Dolniak

© IV LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress