PROGRAM „MŁODY OBYWATEL”

NewsyMożliwość komentowania PROGRAM „MŁODY OBYWATEL” została wyłączona

Centrum Edukacji Obywatelskiej od wielu lat realizuje program „Młody Obywatel”, którego celem jest promowanie wiedzy na temat społeczności lokalnej oraz pokazanie sposobów, dzięki którym młodzi ludzie mogą aktywnie działać w swoim najbliższym otoczeniu. W tym roku udział w nim wzięli także uczniowie klasy I MAT1 naszego liceum: Julian Haładus, Zuzanna Pudo, Klaudia Probierz, Dariusz Krędra, Grzegorz Płóciennik, Szymon Michniak, Michał Skrzypczak, Mariusz Piwkowski, Anna Woszczyk i Iga Odorkiewicz pod opieką nauczycieli: Bożeny Wojciechowskiej-Karbownik i Karola Winiarskiego.

Realizację programu zapoczątkowała burza mózgów, która zaowocowała zdefiniowaniem problemu wymagającego rozwiązania. Okazało się, że jest nim niezagospodarowany obszar położony między ulicami: Kilińskiego (Centrum Sosnowca), a Niepodległości (Pogoń), a przede wszystkim ścieżka, którą codziennie setki osób przemieszcza się pomiędzy tymi dwoma sosnowieckimi dzielnicami. W okresie zimowym oraz w czasie opadów deszczu przejście tego niewielkiego odcinka stanowi poważne wyzwanie, a dla osób starszych i niepełnosprawnych staje się wręcz niemożliwe.

Po zdiagnozowaniu problemu uczniowie określili krąg osób i instytucji, które powinny być zainteresowane rozwiązaniem problemu. Uznali, że są to przede wszystkim: mieszkańcy budynków położonych w pobliżu tego obszaru, władze miasta, w tym radni z Pogoni i Centrum, a także przedstawiciele Wyższej Szkoły Humanitas, która jest właścicielem większości tego terenu. Wszyscy oni zostali zaproszeni na warsztaty przyszłościowe, które odbyły się w naszej szkole w miniony wtorek. W spotkaniu wzięli udział: kanclerz Wyższej Szkoły Humanitas Aleksander Dudek, przewodniczący Rady Miasta Wilhelm Zych, radni: Danuta Gojna-Ucińska, Katarzyna Kidawa-Kałka, Janusz Kubicki, Wojciech Nitwinko i Adam Wolski, Naczelnik Wydziału Planowania Przestrzennego Anna Kłoszewska-Wanik, Dyrektor ZSO nr 15 Grzegorz Walotek oraz mieszkańcy Sosnowca. Szczególnym gościem była starsza Pani, która kilka miesięcy temu uległa wypadkowi w drodze do przychodni. W czasie spotkania wyraziła wielką wdzięczność uczennicom naszej szkoły, które udzieliły jej pierwszej pomocy i wezwały pomoc medyczną.

Dyskusja, momentami bardzo gorąca, potwierdziła konieczność kompleksowego zagospodarowania całego terenu. Problemem jest stan własnościowy znajdujących się tam działek, co wymaga współdziałania kilku podmiotów. Koordynatorem ewentualnych działań musi być jednak miasto. Dlatego też 16 czerwca realizatorzy projektu spotkają się z Prezydentem Sosnowca Arkadiuszem Chęcińskim. Liczymy, że zaangażowanie Prezydenta pozwoli zagospodarować ten zaniedbany obszar położony w centrum naszego miasta.

© IV LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress