Relacja z rekolekcji szkolnych

Do celebracji Świąt Wielkanocnych mogliśmy się w naszej szkole razem przygotować podczas tegorocznych rekolekcji. Miały one miejsce w budynku naszej szkoły oraz w kościele św. Tomasza Apostoła w dniach do 19 do 21 marca. W ciągu tych trzech dni ksiądz Arkadiusz Witkowski „przeprowadził nas przez refleksyjną podróż przez życie”. Ksiądz ten znany jest przede wszystkim ze swoich bliskich życiu kazań dla młodzieży; o takim ich charakterze także i my mogliśmy się przekonać. W niezwykły, lecz bardzo przystępny i zrozumiały dla młodych ludzi sposób opowiadał o miejscu wiary i Boga w codziennym życiu, o sposobach modlitwy i własnych związanych z tym wszystkim doświadczeniach. Rekolekcjonista posługiwał się metodami coachingu, a dodatkowo, chcąc zaangażować słuchaczy, poprosił o spisanie na kartkach nurtujących ich pytań dotyczących wiary. Wszystkie pytania zostały przejrzane, a odpowiedziom na nie została poświęcona środowa nauka rekolekcyjna.

W dniu pierwszym naszych rekolekcji, tj. w poniedziałek, mieliśmy również okazję uczestnictwa w prelekcji ks. Grzegorza Kossa, dyrektora Diecezjalnego Centrum Służby Rodzinie i Życiu, na temat adopcji. Przedstawiciele Centrum opowiedzieli nam o swojej codziennej pracy, o sukcesach ośrodka adopcyjnego oraz o przygotowaniu dorosłych do przysposabiania dzieci. Po tym krótkim wykładzie prelegenci odpowiedzieli na wszystkie nurtujące słuchaczy pytania, zarówno te natury prawnej, jak i psychologicznej. Klasy młodsze mogły uczestniczyć w spotkaniu z panią Agnieszką Gwóźdź, koordynatorką wolontariatu w Zagłębiowskim Hospicyjnym Centrum Wsparcia.
Rekolekcje były w tym roku czasem szczególnej refleksji nad życiem, jego celami oraz powołaniem; dzięki nim mogliśmy lepiej przygotować się do godnego przeżywania Świąt Wielkanocnych.

Autor tekstu: Agnieszka Starczewska

A oto niektóre zapamiętane przez uczniów stwierdzenia księdza rekolekcjonisty:

„Jeśli o coś prosisz Boga, to bombarduj Go swoimi prośbami, a On prędzej czy później da ci odpowiedź: „Tak”, „Nie”, „Tak, ale jeszcze nie teraz”.

„Aby owocnie uczestniczyć we Mszy św., musimy najpierw zmienić nastawienie”.

„Małżeństwa oparte na przyjaźni nie rozpadają się”.

© IV LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress