RELACJA Z WYCZEKIWANEJ PRZEZ NAS WIZYTY

W poniedziałek, 6 listopada, obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Patrona.
W związku z tym w różnych miejscach (szczególnie w tych bardzo uczęszczanych) rozmieszczone zostały ciekawe i bogato ilustrowane informacje dotyczące życia i działalności Stanisława Staszica

– publicysty, polityka, mecenasa nauki i działacza oświeceniowego.
Wszak jako uczniowie IV LO z Oddziałami Dwujęzycznymi mogliśmy również spotkać się z naszym Patronem podczas lekcji. W trakcie każdego spotkania trwającego nie dłużej niż 15 minut („teleexpresowe” tempo) dowiedzieliśmy się, że:

• Stanisław Wawrzyniec Staszic pochodził z Piły,
  • na świat przyszedł w rodzinie mieszczańskiej – zarówno jego ojciec, jak i dziad
    byli burmistrzami Piły (obecnie woj. wielkopolskie),
  • drogę do kariery politycznej zapewnił mu paradoksalnie Kościół, ponieważ dla
    osoby nielegitymującej się pochodzeniem szlacheckim w osiemnastowiecznej
    Rzeczpospolitej tylko dzięki tej instytucji było to możliwe,
  • nie nosił sutanny, nie odprawiał mszy, a w swoich pismach otwarcie deklarował
    deizm, czyli nie był on typowym przedstawicielem kleru,
  • najważniejszym dziełem w dorobku Stanisława Staszica stały się „Przestrogi dla
    Polski”. Wydana w 1790 roku broszura zawierała śmiałą krytykę ustroju Rzecz-
    pospolitej. Postulował on bowiem m.in. zniesienie liberum veto, ustanowienie
    podatków, stworzenie zawodowej armii oraz zniesienie pańszczyzny,
  • był współtwórcą Uniwersytetu Warszawskiego i Szkoły Akademiczno-Górniczej
    w Kielcach. Obecnie AGH w Krakowie nosi jego imię, a także prawie 200 szkół
    w naszym kraju,
  • zorganizował Hrubieszowskie Towarzystwo Rolnicze, stając się prekursorem
    chłopskiej spółdzielczości,
  • w testamencie cały swój majątek zapisał na cele społeczne: szpital i domy
    zarobkowe dla ubogich.

Kończąc swoją wizytę, Stanisław Staszic zwrócił się do nas z apelem, abyśmy pamiętali, „że talent jest jak kawałek szlachetnego, ale surowego metalu: dopiero pilna praca go obrobi i wartość mu wielką nada”. A ponadto wygłosił ważną maksymę życiową, która brzmi:

„Pamiętajcie, że pierwszym obowiązkiem człowieka jest pracować. Tylko przez pracę staje się obywatelem użytecznym.”

Naszą relację wieńczymy radosną wiadomością, że Stanisław Staszic jest rad, że mógł złożyć wizytę w naszej szkole i serdecznie dziękuje społeczności szkolnej, zarówno za przyjęcie go w iście staropolskim stylu, jak i baczne wysłuchanie jego słów. Szczególne podziękowania składa uczniom klasy 3 GB za wtajemniczenie go w realia XXI wieku oraz za dotrzymywanie mu towarzystwa i asystowanie w murach IV LO z Oddziałami Dwujęzycznymi Jego imienia.

sap (Staszicowska Agencja Prasowa)