ROCZNICA KONSTYTUCJI 3 MAJA

 

3 Maja 1791 roku Sejm Wielki uchwalił Ustawę Rządową zwana potocznie Konstytucją 3 Maja. Uważana jest ona za pierwszy tego typu akt prawny w Europie i drugi na świecie. Wprowadzała nowatorskie rozwiązania ustrojowe – np. odpowiedzialność polityczną ministrów. Nade wszystko była jednak tak rzadkim w naszej historii porozumieniem skłóconych ze sobą polityków w imię realizacji narodowego interesu.

Ale Konstytucja 3 Maja ma również mniej chwalebne oblicze. Nie zmieniała feudalnego ustroju społecznego – chłopi stanowiący ponad 70% ludności Rzeczpospolitej w dalszym ciągu nie otrzymawszy wolności osobistej przypisani byli do ziemi i traktowani niewiele lepiej od niewolników. Sama Konstytucja uchwalona została z pogwałceniem regulaminu sejmowego i podstawowych zasad politycznej kultury. Była również, podobnie jak i wcześniejsze działania stronnictwa patriotycznego, przejawem kompletnego braku politycznego realizmu. Agresja rosyjska, która nastąpiła rok później, była smutną konsekwencją naiwności Marszałka Wielkiego Litewskiego Ignacego Potockiego i jego zwolenników. Za błędy polityczne zawsze się płaci. Ówczesna Polska poniosła cenę najwyższą. Na 123 lata zniknęła z mapy świata.

 

Historia magistra vita est – historia jest nauczycielka życia. Ta rzymska maksyma do dzisiaj nic nie straciła na swojej aktualności. Niestety, wydaje się ona wielu Polakom całkowicie obca. Mimo tylu historycznych doświadczeń nie potrafimy z nich wyciągnąć oczywistych wniosków. Czy i tym razem zaprzepaścimy dorobek minionych pokoleń? Czy zamiast wspólnego budowania naszej przyszłości pogrążymy się w bezsensownych wewnętrznych swarach? Czy po raz kolejny staniemy się łakomym i łatwym kąskiem dla naszych wrogów? To zależy od nas. Zgoda buduje, niezgoda rujnuje.

© IV LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress