ROK SZKOLNY 2016/2017 ROZPOCZĘTY!!!!

NewsyMożliwość komentowania ROK SZKOLNY 2016/2017 ROZPOCZĘTY!!!! została wyłączona

Nadciągająca 1 września na Plac Zillingera brać szkolna przeżyła zaskoczenie. Zmieniło się wejście do budynku a w środku….. Jeszcze nie do końca wykończone, ale już imponujące nowoczesnością i ciekawą aranżacją korytarze na dole, nowa dyżurka, nowe drzwi do sal! Przestronnie, jasno, zachęcająco. Wszystkim się podobają efekty wakacyjnego remontu!
Na hali sportowej tłumy. Niektórzy ze starszych już poprzyszywali kolejne paski do mundurków, aby się odróżnić od świeżaków, których w tym roku mamy bardzo wielu! Trzy klasy pierwsze gimnazjalne i pięć licealnych to duża grupa „nowych”.

A i wśród grona pedagogicznego sporo nowych nauczycieli. To:
mgr Marzena Dolniak- plastyka, zajęcia artystyczne
dr Marcin Furman- podstawy filozofii, etyka
mgr Piotr Goraj- język angielski
mgr Agnieszka Kapica- biologia
mgr Edyta Łyczko-Siller- informatyka
dr Paweł Matyszkiewicz- historia ,wiedza o społeczeństwie
mgr Katarzyna Nessing- fizyka
mgr Michał Orczyk- język polski, edukacja medialna
mgr Adrian Patyk- religia
mgr Magdalena Pikuzińska- język francuski
mgr Anna Ryłek –Kostowska- język angielski
dr Michał Sobala- geografia
dr Agnieszka Solska- język angielski

Na uroczystości rozpoczęcia roku głos zabrał wiceprezydent Miasta Sosnowca, absolwent naszego liceum, Pan Mateusz Rykała, życzenia składał radny i były nauczyciel, Pan Janusz Kubicki oraz dotychczasowa szefowa Rady Rodziców, Pani Bożena Kowalska. Ciepłe słowa skierował do uczniów i nauczycieli Ksiądz Prałat Szkoc.

Ale najważniejsze były „ojcowskie” słowa Pana Dyrektora Grzegorza Walotka.
Mówił:
„Drugi raz stoję w tym miejscu i rozpoczynam rok szkolny jako dyrektor . Bardzo szybko minął ten poprzedni, był dynamiczny i przyniósł wiele zmian. Utwierdził mnie także w przekonaniu, że trafnie wybraliśmy motto na szkolną stronę internetową. Słowa Goethego : „Cokolwiek potrafisz lub myślisz, że potrafisz, rozpocznij to” odnieść można do atmosfery nauki i chęci sukcesu, którą udało się wypracować i która, mam nadzieję, będzie nam towarzyszyć i w tym roku. Nam- całej społeczności staszicowskiej- uczniom, nauczycielom i rodzicom.

Potrafiliśmy osiągnąć świetne wyniki nauczania, wprowadzić atrakcyjne formy dydaktyczne, zintensyfikować kontakty ze środowiskami naukowymi, zainicjować wiele cennych pomysłów edukacyjnych i wychowawczych. Rozpoczynamy rok z innowacjami pedagogicznymi w gimnazjum, nowymi propozycjami rozszerzeń w liceum, jako szkoła należąca do złotej setki w rankingu Perspektyw. Dzięki władzom Sosnowca rozpoczynamy naukę w wyremontowanej, nowocześnie zaaranżowanej przestrzeni szkolnej. Bardzo dziękujemy włodarzom za hojność! Sponsorom rekrutującym się spośród absolwentów i rodziców absolwentów jesteśmy z kolei wdzięczni za doposażenie różnych pracowni.

Ciąg dalszy wypowiedzi Goethego brzmi : „ Odwaga ma w sobie geniusz, potęgę i magię”. Tak, trzeba odwagi, by rozpoczynać. Namawiamy naszych uczniów do tego, by odważnie budowali siebie, przekraczali własne ograniczenia, szukali nowych dróg, bo tylko tak można wprowadzać zmiany, które są gwarantem postępu. Odwaga ma magię- stwarza. Bez pragnienia nowości nic by nie powstało. Także i my -nauczyciele- patrzymy w przyszłość i zmieniamy naszą szkołę tak, by przygotować wychowanków do podboju świata.

A jednocześnie na ścianie naszego wyremontowanego, nowoczesnego korytarza, znajduje się rzeźba patrona szkoły, Stanisława Staszica, który za Zamoyskim wypowiedział słowa, jakim jesteśmy wierni konsekwentnie od ponad stu dwudziestu lat. Te słowa brzmią : „Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie”.

Nasze gimnazjum i liceum to bowiem szkoły, które chowają ku wartościom. Zawsze znajdowały się wśród nich : patriotyzm, odpowiedzialność, wierność i działanie dla innych. Nasi absolwenci to zarówno wybitni naukowcy, politycy, jak i przyzwoici ludzie, którzy czują, co powinni robić dla ogółu.

Kiedyś o tej powinności mówił sławny absolwent i długoletni szef Stowarzyszenia Absolwentów, Janek Strzelecki , gdy wspominał wrzesień 1939 roku na kolejnych uroczystościach rozpoczęcia roku szkolnego . Akcentował, że wielu staszicaków poszło w bój, bo tak było trzeba.
Dziś „trzeba” oznacza coś innego. To widzenie w drugim człowieku podmiotu, szanowanie godności, pomoc w potrzebie, szacunek dla inności i wsparcie słabszych. Uczniowie Staszica zawsze byli bardzo aktywni w działalności wolontaryjnej i na pewno w tym roku, ogłoszonym rokiem Wolontariatu, będą , jak zawsze, robić to , co trzeba!

Do tego też trzeba odwagi i chęci zmiany świata, który w obliczu zjawisk i zagrożeń masowych zobojętniał na człowieka.

Tak, dobre wybraliśmy motto na stronę internetową szkoły! Nie ustawajmy w odwadze, wierzmy w to, że potrafimy albo umiemy się nauczyć po to, by ciągle wprowadzać zmiany na lepsze!

Życzę tego zarówno Wam, drodzy uczniowie, jak i nauczycielom i pracownikom szkoły!

Rok szkolny 2016/2017 ogłaszam za rozpoczęty!”

Serdecznie zapraszamy do przeglądania galerii z rozpoczęcia.

© IV LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress