Rozpoczynamy cykl „Piątki z Historią”

NewsyMożliwość komentowania Rozpoczynamy cykl „Piątki z Historią” została wyłączona

4 marca o godz. 10:55 w sali 122 w ramach cyklu „Piątki z historią”, będącego owocem współpracy IV L.O. im. Stanisława Staszica oraz Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego, w naszej szkole odbędzie się wykład dr hab. Bożeny Czwojdrak, zatytułowany: „Prawdy i mity o chrzcie Polski”.

Dr hab. Bożena Czwojdrak jest adiunktem w Zakładzie Historii Średniowiecznej IH UŚ. W swych badaniach skupia się nad genealogią szlachecką i możnowładczą oraz monarchią w Polsce późnego średniowiecza. Jest autorką trzech monografii naukowych i kilkudziesięciu artykułów, współredaktorką czasopisma „Średniowiecze Polskie i Powszechne”, laureatką nagrody im. S. Herbsta (1999) oraz konkursu im. A. Heymowskiego (2004). Jest członkiem Komisji Historycznej PAN, Towarzystwa Naukowego Societas Vistulana, zarządu głównego Polskiego Towarzystwa Heraldycznego, Zespołu Studiów Słowiańskich i Wschodnioeuropejskich Komitetu Nauk Historycznych PAN, a także Zespołu Badań nad Dworami i Rezydencjami.

Wykład swą koncepcją będzie nawiązywał do 1050 rocznicy chrztu Polski, jaka przypada w tym roku. Uczniowie klas 3GM, 1P, 2P i 3P będą mogli dowiedzieć się, co tak naprawdę wiemy o chrzcie Polski, a co pozostaje w sferze domysłów i przypuszczeń.