Sesja z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski

NewsyMożliwość komentowania Sesja z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski została wyłączona

Chociaż główne obchody rocznicowe przewidziano na piątek, w naszej szkole już wczoraj, 12 kwietnia odbyła się sesja poświęcona 1050. rocznicy chrztu Polski.

W sali audiowizualnej zgromadziła się zaproszona młodzież i nauczyciele z sosnowieckich gimnazjów: nr 2, 9, 11, 13, 14, 15, 16,18 oraz 24 i 25. Ponieważ żadna impreza o charakterze historycznym nie mogłaby się odbyć bez udziału naszych „politów”, więc byli także i oni – uczniowie klas I, II i III politologicznej.

Pan dyrektor Grzegorz Walotek wprowadził na salę dostojnych prelegentów i już można było rozpocząć sesję.

W poważny i surowy klimat średniowiecza wprowadził nas fragment kroniki Galla Anonima wyśpiewany przez Czesława Niemena. Następnie wysłuchaliśmy czterech wykładów o bardzo zróżnicowanej treści.

O znaczeniu chrztu w polityce Mieszka I mówił dr Jakub Morawiec z Zakładu Historii Średniowiecznej Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego.

Kolejnym prelegentem był redaktor tygodnika katolickiego „Niedziela”, historyk sztuki, ksiądz Tomasz Zmarzły. Jego wykład nosił tytuł „Woda i krzyż – symbolika chrzcielna w sztuce” .
Chrystianizacja Słowian była przedmiotem wystąpienia księdza dr Mikołaja Dziewiatowskiego z Parafii Prawosławnej w Sosnowcu, absolwenta naszej szkoły.

Ostatnią prelegentką naszej sesji była pani dr Łucja Marek z Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach. Jej wykład nosił tytuł „Obchody Milenium Chrztu Polski – perspektywa ogólnopolska i lokalna”.

Ponieważ słowa dla umysłów są tym, co śmiech dla zdrowia, więc nie mogło zabraknąć również elementów rozrywkowych. Dostarczył nam ich występ szkolnego kabaretu. Zobaczyliśmy skecz mówiący o początkach państwa polskiego, inspirowany występem kabaretów: Ani mru-mru i Kabaretu Moralnego Niepokoju.

Na zakończenie pan dyrektor Grzegorz Walotek podziękował prelegentom, młodzieży oraz organizatorom.

Mamy nadzieję, że czas spędzony wspólnie na sesji dostarczył wszystkim wielu wrażeń i dał powód do refleksji na wszystkie, jakże ważne tematy poruszone przez występujących.
Zapraszamy do obejrzenia fotograficznej relacji z sesji.

Serdecznie zapraszamy do przeglądania galerii z wydarzenia.