NewsyMożliwość komentowania Ślubowanie czas zacząć, czyli jak stać się prawdziwym członkiem społeczności „Staszica” została wyłączona

Zgodnie z zapisami § 10 Statutu IV Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. S. Staszica w Sosnowcu w terminie do końca trzeciego tygodnia września musi odbyć się ślubowanie uczniów klas pierwszych. W tym roku ta ważna uroczystość całej społeczności szkolnej rozpoczęła się w samo południe 20 września. Uczniowie klas pierwszych nabywają pełnych praw po złożeniu ślubowania w następującym brzmieniu:

My, uczennice i uczniowie klas pierwszych wstępujący w progi IV Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Sosnowcu, zgromadzeni pod Sztandarem Szkoły i pomni słów testamentu jej Patrona, że „głównym przeznaczeniem człowieka tej ziemi jest, aby dobrze czynić ludziom”, uroczyście ślubujemy:

wierność ideałom humanizmu

– ś l u b u j e m y;

stawianie dobra narodu ponad własne

służenie sercem i umysłem Ojczyźnie

– ś l u b u j e m y;

pracowitość, wytrwałość i zdyscyplinowanie we wspólnym dziele społeczności szkolnej

– ś l u b u j e m y;

troskę o dobre imię szkoły i jej świetlaną tradycję

– ś l u b u j e m y Tobie, Szkoło!

Tradycyjnie wszyscy uczniowie klas pierwszych otrzymali z rąk drugoklasistów piękne róże (z kolcami) – symbole tego, co jest losem wszystkich uczniów. Na ów los składa się mieszanina zabawy, ciężkiej pracy, pierwszych miłości i trwałych – nawet na całe życie – przyjaźni.

Gospodarzami uroczystości byli Zuzanna Haberka i Jakub Nowosiński.

Po krótkim wprowadzeniu, powitaniu Dyrekcji Szkoły, przybyłych gości, nauczycieli, „starszaków” z klas II i III oraz rodziców prowadzący urocz ystość zaprosili bohaterów dnia – uczniów klas:

1a z wychowawczynią – prof. Jolantą Grzywnowicz,

1b z wychowawczynią – prof. Katarzyną Tkaczyk,

1c z wychowawczynią – prof. Agnieszką Charuzą-Siechowską

oraz 1d z wychowawczynią – prof. Agnieszką Kapicą.

Nowi uczniowie „Staszica” zostali ciepło powitani kolejno: przez Dyrektora Szkoły, prof. Grzegorza Walotka, przedstawicielkę wychowawczyń klas pierwszych, prof. Katarzynę Tkaczyk, reprezentantkę uczniów klas II i III, Kamilę Burdę oraz Samorząd Uczniowski, któremu szefują Jakub Nowosiński i Bartosz Rybarski. Wszyscy podkreślali, że nauka w murach „Staszica” to wspaniały, ale jednocześnie pełen różnorodnych, czasem trudnych wyzwań trzyletni okres życia.

W imieniu uczniów klas pierwszych podziękowania złożyli Zuzanna Karcz, Joanna Gawlik i Bartosz Gładzik.

Po zakończeniu części oficjalnej koordynowanej przez prof. Dariusza Kantora nastąpiła część artystyczna, nad którą pieczę sprawowali prof. Agata Kaczyńska i prof. Romuald Hassa. Drugoklasiści Jakub Szkutnik i Krzysztof Szuliński udowodnili w krótkiej scence, że zawsze i wszędzie, niezależnie od okoliczności, można liczyć na pomocną dłoń członków staszicowskiej rodziny. Sara Łudzeń, Zuzanna Ocetek i Kamila Sułkowska zaprosiły zebranych na sali do wspólnego śpiewania piosenek starych i nowych. Wykonały utwory: „Tyle słońca w całym mieście” z repertuaru Anny Jantar oraz szlagier Dody „Nie daj się”.

W dalszej części uroczystości każda z klas pierwszych miała swoje pięć minut. Wszyscy zaprezentowali niezwykle profesjonalnie swoją muzyczną wizytówkę – własną wersję popularnej piosenki. Występy te zakończyły uroczystość ślubowania.

Od tej chwili nauczyciele (niestety) mogą stosować pełną skalę ocen, oceniając efekty pracy pierwszoklasistów. Niech w dzienniku pojawią się wyłącznie te najwyższe noty…

Serdecznie zapraszamy do przeglądania galerii z wydarzenia.