Śmierci tak trzeba uczyć się jak życia.

NewsyMożliwość komentowania Śmierci tak trzeba uczyć się jak życia. została wyłączona

Śmierci tak trzeba uczyć się jak życia.
Leopold Staff

Z żalem informujemy o śmierci Pani Profesor Anny Nawrat. Jej pogrzeb odbędzie się
w sobotę, 20 sierpnia o godzinie 10.00 na Cmentarzu przy ulicy Będzińskiej w Sosnowcu.
Pani Profesor Anna Nawrat była absolwentką historii Uniwersytetu Wrocławskiego. Nauczycielską karierę rozpoczęła w 1961 roku we Wrocławiu, ucząc historii w szkołach podstawowych. W 1964 roku przeprowadziła się do Sosnowca. Przez cztery lata była nauczycielką w Szkole Podstawowej nr 7.

Od roku 1968 przez 25 lat pracowała w naszym Liceum. Zaczynała w szkolnej bibliotece, a po trzech latach przeszła na etat nauczyciela historii i propedeutyki. Odnosiła sukcesy w pracy z uczniem zdolnym – nazwiska kilku jej wychowanków znalazły się na olimpijskiej liście. Była organizatorką sesji popularnonaukowych o tematyce historycznej i społecznej. Otaczała opieką studentów przygotowujących się do zawodu nauczyciela. Współtworzyła szkolną Izbę Tradycji.

Za swoją pracę nauczycielską i wychowawczą otrzymała Nagrodę II Stopnia Ministra Oświaty
i Wychowania (1976 r.) oraz Nagrodę Kuratora Oświaty i Wychowania (1981 r.).

Była osobą o wyjątkowej wrażliwości. Niezwykle emocjonalnie przyjmowała wieści o zmieniającym się świecie i otaczającej rzeczywistości, ale nigdy się od tych zmian nie izolowała, dochowując wierności cycerońskiej maksymie: Historia testis temporum, lux veritatis, vita memoriae, magistra vitae – historia jest świadkiem czasów, światłem prawdy, życiem pamięci, nauczycielką życia.

© IV LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress