SMOG NAM NIESTRASZNY

Smog przyczynia się w Polsce do śmierci kilkudziesięciu tysięcy ludzi rocznie. Rok temu problem został zauważony przez media, polityków i zwykłych ludzi. Efektem tego nagłego i dość niespodziewanego zainteresowania są liczne uchwały antysmogowe podejmowane przez sejmiki ziemskie (kilka miesięcy temu przez sejmik śląski i małopolski, a ostatnio także łódzki i mazowiecki) zakazujące stosowania najgorszych gatunków węgla i pieców, które umożliwiają jego spalanie. Władze lokalne w niektórych miastach stwarzają też możliwość dofinansowania wymiany instalacji grzewczych lub zakupu lepszego gatunkowo opału. Do ofensywy przeszły też organizacje pozarządowe (zwykle pod nazwą alarmów smogowych), które starają się prowadzić akcje uświadamiające wśród osób dorosłych, ale także wśród młodzieży.

Jedną z takich inicjatyw jest Śląska Antysmogowa Liga Debat Oksfordzkich zorganizowana przez Fundację „Napraw sobie Miasto” i Katowicki Alarm Antysmogowy przy współpracy Parku Naukowo-Technologicznego „Euro-Centrum” w Katowicach. Początkowo do udziału zgłosiło się siedem drużyn, z tego pięć z subregionu centralnego. To właśnie te ostatnie tydzień temu miały się zmierzyć w eliminacjach w celu wyłonienia jednego finalisty. Miały, ponieważ na miejscu zameldowaliśmy się tylko my. Mickiewicz, Kopernik i Maczek (wszystkie licea z Katowic) oraz Słowacki (Chorzów) po prostu nie przyjechały. Czyżby strach przed konfrontacją ze staszicakami?:)

W minioną środę było już jednak inaczej. Na debaty finałowe zjawiły się drużyny z: IX LO im. Cypriana Kamila Norwida z Częstochowy, II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi i Integracyjnymi im. ks. Józefa Tischnera z Wodzisławia oraz nasza w składzie: Jowita Jasińska, Agnieszka Starczewska, Szymon Rajca i Igor Tomecki. W pierwszym losowaniu niezawodny Szymon wyciągnął… wolny los. Dzięki temu mogliśmy się w spokoju przysłuchiwać półfinałowemu starciu, z którego zwycięsko wyszli wodzisławianie. Od razu było widać, że w finale nie będzie łatwo.

Teza finałowej debaty brzmiała: „Uchwała ogranicza wolność obywatela w decydowaniu o wyborze technologii grzewczej do jego własnego domu”. Chodziło oczywiście o uchwałę sejmiku województwa śląskiego z marca br., która w perspektywie kilku lat zakazuje używania w gospodarstwach domowych węgla brunatnego, mułów i flotokoncentratów węglowych oraz stosowania niektórych instalacji grzewczych. Będąc stroną opozycji, nasza drużyna musiała udowodnić, że w pojęciu wolności nie mieści się prawo do szkodzenia innym. I to nam się udało. A przynajmniej tak uznali eksperci, wśród których znajdowali się członkowie władz samorządowych województwa, działacze organizacji pozarządowych i pracownicy naukowi. Najlepszym mówcą debaty finałowej została Jowita Jasińska.

Zwycięzcy na zaproszenie europosła Marka Plury pojadą na wyjazd studyjny do Brukseli lub Strasburga. Wszyscy też dostali maski antysmogowe, a Jowita… roślinkę, która pochłania smog. Ale przede wszystkim mają ogromną satysfakcję – są w końcu najlepsi w województwie.

Serdecznie zapraszamy do przeglądania galerii z wydarzenia.

© IV LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress