„SMOG – PALĄCY PROBLEM”. PROFILAKTYKA ANTYSMOGOWA.

W dniu 12 marca 2018 roku klasy 1BP2 i 1BCH wzięły udział w warsztatach poprowadzonych przez pracownika Zagłębiowskiego Alarmu Smogowego – pana Rafała Psika.

W trakcie wykładu dowiedzieliśmy się, jak powstaje smog oraz jakie substancje wchodzą w jego skład. Urozmaiceniem prelekcji było dokonanie pomiaru zanieczyszczenia powietrza w sali, w której odbywały się zajęcia. Na szczęście, okazało się, że wszystkie parametry mieszczą się w normie. Poznaliśmy także statystki mówiące o tym, że to właśnie gospodarstwa domowe produkują najwięcej zanieczyszczeń – aż 52% pyłu PM10 i 87% benzo(a)pirenu (rakotwórczej substancji zawartej w także w papierosach). Z tego powodu, gdy nadchodzi sezon grzewczy, smog towarzyszy nam najczęściej. Pan Rafał Psik podkreślił, dla kogo jest on największym zagrożeniem – dla dzieci, osób starszych i kobiet w ciąży. Istnieją jednak sposoby, dzięki którym możemy się chronić przed smogiem. Zostanie w domu lub założenie maski antysmogowej w dzień, w trakcie którego jakość powietrza jest zła, to jedne z rozwiązań. Na koniec warsztatów zadaliśmy sobie pytanie, czy można zlikwidować smog, a co za tym idzie zatrważającą liczbę 45 000 osób umierających przedwcześnie osób ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Jednymi z przykładów mogą być: wprowadzenie kontroli jakości węgla, edukacja smogowa, czy system kontroli palenisk domowych.

Wszyscy wynieśliśmy wiele cennych informacji związanych ze smogiem, który wpływa negatywnie na nasze zdrowie. Na pewno każdy uczestnik będzie szerzył wiedzę o tej istotnej kwestii – dzieląc się nią z rodziną czy przyjaciółmi. Temat tych warsztatów to realny problem, z którym zmagamy się na co dzień. Nie pozostańmy wobec niego obojętni!

Paulina Adamczyk 1BP2

© IV LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress