Spektakl „Terror” w Teatrze Śląskim grany w sali obrad Sejmu Śląskiego

NewsyMożliwość komentowania Spektakl „Terror” w Teatrze Śląskim grany w sali obrad Sejmu Śląskiego została wyłączona

‚”Ty wydajesz dziś wyrok tylko na podstawie tego, co usłyszysz podczas rozprawy. Pamiętaj, prawo karne oparte jest na winie, a to oznacza, że karzemy oskarżonego tylko za to, czemu jest osobiście winien”.

10 listopada zasiedliśmy w ławach zabytkowej sali Sejmu Śląskiego, pełniąc funkcję ławników. Jako uczniowie „Staszica” tym razem braliśmy udział w procesie niemieckiego pilota Larsa Kocha. Zestrzelił on samolot pasażerski porwany przez terrorystę planującego rozbić maszynę na stadionie, na którym przebywało 70 tysięcy kibiców. Pilot został oskarżony o zamordowanie 164 pasażerów samolotu.

Proces był długi oraz trudny. Wysłuchaliśmy monologów obrońcy oskarżonego oraz prokuratora. Zastanawialiśmy się wspólnie nad dylematami moralnymi związanymi z ludzkim życiem: Czy mam prawo zabić, aby móc uratować? Czy mam w ogóle jakiekolwiek prawo decydowania o czyimś życiu? Próbowaliśmy sprowadzić istnienie do zwykłych liczb z pomocą chłodnej matematyki. Stawialiśmy ludzkie emocje naprzeciw ogólnie przyjętego prawa i konstytucji, próbowaliśmy godzić racjonalizm z empiryzmem, odwoływaliśmy się do teorii Kanta. Dogłębnie rozpatrując sprawę, w ostatecznym głosowaniu uniewinniliśmy pilota: za uniewinnieniem było 184 osoby na 239 ogólnej liczby ławników.

A wszystko to odbyło się w ramach odtworzenia głośnego procesu sądowego przez Teatr Śląski w Katowicach. Porwanie samolotu jest oczywiście fikcją literacką. Autorem sztuki teatralnej „Terror – wasz werdykt” jest adwokat i autor kryminałów Ferdinand von Schirach. Jego sztukę przeniósł na ekran telewizyjny reżyser Lars Kraume i była ona pokazywana w kilku krajach.

Sztuka na długo zapadnie nam w pamięć ze względu na swoją nietypową formę, miejsce jej wystawienia oraz możliwość aktywnego w niej uczestnictwa. Niezwykle interesująca była również dla nas tematyka związana z prawem, z którym wielu z nas wiąże swoją przyszłość. Piątkowe popołudnie możemy zatem uznać za niezwykle interesujące i pouczające doświadczenie.

© IV LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress