„Spotkanie z Mistrzem” – goście z Teatru Zagłębia w „Staszicu”

Po podpisaniu 30 stycznia umowy o współpracy partnerskiej między naszym Liceum a Teatrem Zagłębia odbyło się w murach „Staszica” kolejne już „Spotkanie z Mistrzem”. Tym razem z uczniami spotkała się dyrekcja sosnowieckiej sceny: Pani Iwona Woźniak – Dyrektor Naczelna i Pan Jacek Jabrzyk – Wicedyrektor ds. artystycznych Teatru Zagłębia. Gości powitał i poinformował zebranych o podpisaniu umowy oraz jej celu – poprawie efektywności i atrakcyjności kształcenia humanistycznego – Pan Grzegorz Walotek, dyrektor „Staszica” oraz pomysłodawca porozumienia o współpracy Liceum z sosnowieckim Teatrem. Moderatorami dyskusji uczniów z gośćmi byli pierwszoklasiści z oddziału medialno-prawnego (1b2) – Aleksandra Korzec i Kacper Bronikowski, którzy ze swego zadania wywiązali się znakomicie. Pani Iwona Woźniak i Pan Jacek Jabrzyk mówili m. in. o ważnej roli pasji w życiu i znaczeniu teatru w edukacji. O tym, że teatr uczy przez działanie i przeżywanie, rozwija kreatywność, umiejętność komunikowania się oraz kształtuje postawę otwartości i zrozumienia wobec innych, co jest szczególnie ważne w zantagonizowanym, pełnym różnych konfliktów, współczesnym świecie. Uczniowie dowiedzieli się też o planowanych w niedalekiej przyszłości premierach w Teatrze Zagłębia. Ponieważ spotkanie miało głównie charakter dialogiczny, aktywną stroną byli też uczniowie „Staszica”, którzy pytali gości m. in. o rolę nowoczesnych technologii we współczesnym teatrze, interesujące role aktorskie dla kobiet, obowiązki dyrektora teatru, o prawdziwość stereotypu dotyczącego „oderwanych od rzeczywistości” aktorów oraz najciekawsze spektakle ostatniego czasu, nie tylko na sosnowieckiej scenie. Zaskoczeniem dla wielu uczniów była informacja, że Pani Iwona Woźniak ukończyła w szkole średniej klasę matematyczno-fizyczną, a Pan Jacek Jabrzyk biologiczno-chemiczną. Wiadomość ta potwierdziła, jak istotna w życiu jest pasja, która wcale nie musi się wiązać z wykształceniem. Budujące były także słowa Pani dyrektor o prawie każdego do błędu i niewiedzy. Prawie oczywistym, ale nierzadko trudnym do respektowania w relacjach międzyludzkich. Podpisanie umowy o współpracy Liceum z Teatrem Zagłębia było kolejnym dużym i wydarzeniem w „Staszicu” w bieżącym roku szkolnym. Wydarzeniem, które przed Złotą Szkołą otwiera nowe perspektywy.

Serdecznie zapraszamy do przeglądania galerii z wydarzenia.