Spotkanie z Mistrzem: Najmłodsza literatura polska (po 1989 roku)

Nadszedł najwyższy czas, aby oderwać się od średniowiecza, romantyzmu czy pozytywizmu i powrócić do tekstów współczesnych! Dnia 05.12.2019 w ramach Festiwalu Nauk Humanistycznych uczniowie Staszica mieli przyjemność uczestniczyć w wykładzie o literaturze polskiej po roku 1989 prowadzonym przez dr Agnieszkę Wójtowicz-Zając z Uniwersytetu Śląskiego. Uczniowie usłyszeli między innymi o czynnikach, które wpłynęły na kształtowanie się najmłodszej prozy polskiej oraz poznali obecne w niej nurty: od literatury popularnej do… „menstruacyjnej”. Dowiedzieli się także, jak postać samego autora wpływa na sukces komercyjny dzieła. Ten wykład był także okazją do pochylenia się nad tekstami nieco nam bliższymi, czyli fragmentem „Wojny polsko-ruskiej pod flagą biało-czerwoną” Doroty Masłowskiej napisanej w roku 2002, która podbiła Polskę jako kulturowy skandal i dzieło pokolenia, oraz fragmentem „Barbary Radziwiłłówny z Jaworzna-Szczakowej” Michała Witkowskiego, prozy pełnej absurdów i nawiązań do klasyków. Chociaż język tych dzieł miejscami zdaje się być nie do rozszyfrowania niezależnie od tego, czy jest on współczesny, czy nasycony archaicznymi sformułowaniami, jedno jest pewne – literatura współczesna zdecydowanie nie stroni od skandalu, ironii i sarkazmu.