Spotkanie z Mistrzem profesorem Jerzym Wuttke

W dniu 19.02.2018r. młodzież naszej szkoły miała okazję spotkać się z wybitną postacią czasów Solidarności, polityki a przede wszystkim sztuki. Prof.zw.dr.hab. Jerzy Wuttke, grafik działacz społeczny, od wielu lat jest wykładowcą i przewodniczącym rady naukowej w Katedrze Wzornictwa na Wydziale Grafiki, Malarstwa i Wzornictwa Przemysłowego Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Obecnie kieruje dyplomową pracownią Projektowania produktu. Prace dyplomowe dotyczące głównie strefy domu, pracy, dydaktyki, zdrowia, komunikacji i ubioru powstają we współpracy z firmami, a Jego studenci i dyplomanci zdobywają znaczące nagrody i wyróżnienia w konkursach krajowych i międzynarodowych. Jest autorem projektów z zakresu wzornictwa, architektury wnętrz, wystawiennictwa oraz programów edukacyjnych. W trakcie prezentacji multimedialnej pt.: „Sztuka, projektowanie, twórczość, kultura i polityka” – Pan Profesor przybliżył nam swoją osobę opowiadając o swojej młodości, rodzinie, działalności w czasie stanu wojennego i późniejszej już w Sejmie jako poseł dwóch kadencji. Dowiedzieliśmy się, że reprezentował polskie wzornictwo m.in. na Konferencji „Product Semanthics”, Helsinki w 1989r., na Światowym Kongresie Wzornictwa Przemysłowego „Quo vadis, design ?”w Essen 1992r. Od wielu lat współpracuje z Instytutem Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie, a od 2004r. przewodniczy Radzie Naukowej IWP. Jest biegłym rzeczoznawcą ds. wzornictwa, promotorem i recenzentem prac kwalifikacyjnych, podręczników i katalogów. Młodzież jeszcze po spotkaniu chętnie zadawała pytania Panu Profesorowi.

Przygotowanie i koordynacja: Marzena M.Dolniak i Agata Kaczyńska