Spotkanie z przedstawicielem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej

NewsyMożliwość komentowania Spotkanie z przedstawicielem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej została wyłączona

9 kwietnia gościliśmy w naszej szkole przedstawiciela Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Pana Stanisława Lisa. Szanownemu gościowi towarzyszył nasz absolwent z roku ubiegłego Wiktor Nogajczyk, który jest sympatykiem i współpracownikiem Związku. W spotkaniu uczestniczyły trzy klasy pierwsze – I bp1, I bch, I mat 2.

Pan Stanisław jako dziecko był świadkiem i uczestnikiem wydarzeń II wojny światowej i czasów tuż po wojnie, które z naszej perspektywy to zamierzchła, a niezwykle ważna i ciekawa historycznie przeszłość. Ponieważ nasz gość urodził się na sosnowieckiej Pogoni i całe życie mieszka w Sosnowcu, mogliśmy zlokalizować jego wspomnienia i kiedy opowiadał o wydarzeniach z ulicy Orlej, czy kościoła św. Tomasza wyobraźnia bez trudu przenosiła nas w te miejsca. Wprawdzie Pan Stanisław nie jest absolwentem „Staszica”, a pobliskiego Technikum Energetycznego, ale wspomnienia z lat szkolnych, które przypadały na okres tuż po wojnie były podobne do wspomnień naszych absolwentów. Nasz gość bardzo barwnie opowiadał o losach członków swojej rodziny, o postawach i życiowych decyzjach swoich znajomych.

Następnie nasz kolega Wiktor Nogajczyk przedstawił sylwetkę jednego z najsłynniejszych żołnierzy i bohaterów AK – rotmistrza Witolda Pileckiego. Każdy z nas wiedział ogólnie, kim był rotmistrz Pilecki, ale Wiktor przedstawił szereg ciekawych szczegółów dotyczących działalności i walki tego niezwykłego człowieka, którego bez wahania można stawiać za wzór i autorytet.
W tym kontekście zrozumieliśmy cel i ideę rozszerzenia działalności Związku Żołnierzy AK na młodzież. W sytuacji, kiedy żyje coraz mniej ludzi, którzy w sposób czynny brali udział w działalności AK, ważne, by zachować pamięć i utrzymać swoistą sztafetę pokoleń. Kilkoro naszych uczniów z zainteresowaniem odniosło się do propozycji włączenia się w prace sosnowieckiego oddziału związku. Wierzymy, że zarówno działalność w Związku, jak i udział w takich spotkaniach jak to dzisiejsze, pomogą zwiększyć zainteresowanie uczniów historią najnowszą, wzmocnić szacunek dla przeszłości i pozwoli dotknąć wielkiego słowa: patriotyzm.