„Staszic” w gościnnych progach Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego

W dniu 06.02.2019r. uczniowie klas 2Mat2 oraz 2BP2 wzięli udział w wykładach oraz warsztatach zorganizowanych przez Uniwersytet Śląski w ramach „Dnia z Instytutem Języka Angielskiego”. Spotkanie rozpoczął wykład dr hab. Bożeny Cetnarowskiej dotyczący akcentu brytyjskich piosenkarzy. Uczniowie poznali powody używania akcentu amerykańskiego w brytyjskich piosenkach i wysłuchali kilku utworów ilustrujących omawiane zjawisko.

Kolejnym punktem wizyty był wykład prof. dra hab. Andrzeja Łydy opisujący zastosowanie językoznawstwa korpusowego, w tym przypadku wykorzystywanego przy analizie tekstów popularnych piosenek na przestrzeni lat. Uczestnicy wykładu wspólnie zauważyli, że obecnie w piosenkach coraz bardziej dominują treści egocentryczne i skupiające się na chwili obecnej.

Ostatni wykład przeprowadziła dr hab. Krystyna Warchał, a dotyczył on problemów tłumaczenia tekstów z języka angielskiego, jak i z języka polskiego na język angielski. Problemy te, które może mieć odbiorca tłumaczonego tekstu, są często pomijane przez początkujących tłumaczy, a wykład zaprezentował uczniom IV LO w Sosnowcu, jak unikać błędów, które mogą sprawiać problemy w odbiorze tłumaczonego tekstu.

Również późniejsze warsztaty, w których wzięliśmy udział, zostały odebrana bardzo pozytywnie; uczniom spodobały się zwłaszcza te dotyczące języków, z którymi nie mamy na co dzień styczności. Zarówno warsztaty języka arabskiego jak i chińskiego były interesujące i przeprowadzone bardzo sprawnie. Późniejsze godziny upłynęły m.in. na zajęciach dotyczących tłumaczenia konferencyjnego, dialektów języka angielskiego oraz fonetyki i poprawnej wymowy angielskich samogłosek.

Jan Bińkowski, 2MAT2

Serdecznie zapraszamy do przeglądania galerii z wydarzenia.