STASZICACY WYBRALI

Jak przed każdymi wyborami w naszej szkole odbyły się prawybory. Młodzież mogła zagłosować zarówno na swojego kandydata do Sejmu (a nie tylko wskazać preferowany komitet, jak to ma miejsce w przypadku głosowania organizowanego przez CEO), jak i wskazać swojego kandydata do Senatu (czego realizowany przez CEO program Młodzi Głosują w ogóle nie przewiduje).
Trwające przez cały dzień głosowanie przyniosło dość zaskakujące wyniki. Zdecydowanie zwyciężył Sojusz Lewicy Demokratycznej, uzyskując aż 47,95% ważnie oddanych głosów. Spośród wszystkich kandydatów tego komitetu największe poparcie uzyskał Włodzimierz Czarzasty (33 głosy), a drugie miejsce zajęli ex aequo Rafał Adamczyk i Wojciech Nitwinko (po 13 głosów). Prawie 30-procentowe poparcie (29,82%) uzyskała Koalicja Obywatelska. Najbardziej na wynik tego komitetu zapracował Mateusz Bochenek (23 głosy) i obecna wicemarszałek obecnego Sejmu Barbara Dolniak (15 głosów). Dopiero trzecie miejsce z zaledwie 5 głosami zajął lider listy Wojciech Saługa. Na podium naszych prawyborów znalazła się również Konfederacja z 19 głosami. Prawie połowę z nich (9 głosów) uzyskał Jerzy Janoska. Czwarte miejsce przypadło Polskiemu Stronnictwu Ludowemu (11 głosów, z czego 7 otrzymała Barbara Chrobak), a na ostatnim z zaledwie 8 głosami uplasowało się Prawo i Sprawiedliwość ze swoją liderką Ewą Malik (4 głosy).

W wyborach do Senatu zdecydowanie zwyciężyła reprezentująca Koalicję Obywatelską Joanna Sekuła, uzyskując 145 głosów, podczas gdy jej jedynego konkurenta Jacka Dudka z Prawa i Sprawiedliwości poparło 27 wyborców.

Wyniki niedzielnych wyborów będą zapewne inne. Ale też młodzież naszej szkoły nie jest prostą kalką polskiego społeczeństwa.

© IV LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress