„Staszicaki” w roli dyplomatów, czyli studencka „ AKCJA DYPLOMACJA” w Warszawie

W dniach 16 – 18 maja dwoje uczniów naszego Liceum – Wiktoria Bąchorek oraz Mikołaj Barański z klasy 2 MAT wraz z panią Profesor Moniką Karlik udali się do Warszawy, aby wziąć udział w projekcie „Akcja Dyplomacja”, zorganizowanym przez Studenckie Koło Naukowe Spraw Zagranicznych przy Katedrze Integracji Europejskiej w Szkole Głównej Handlowej.
Zaproszenie otrzymaliśmy od naszego ubiegłorocznego Absolwenta, Przewodniczącego Szkoły, niestrudzonego społecznika – Michała Domagały, obecnie studenta I roku w SGH. Cieszymy się, że Michał pamiętał o swojej dawnej Szkole oraz młodszych koleżankach i kolegach.

W Projekcie „Akcja Dyplomacja” biorą udział studenci z całego kraju zainteresowani polityką międzynarodową, stosunkami gospodarczymi i dyplomacją. Z dumą informujemy, że byliśmy jedynymi licealistami z Polski zaproszonymi do Projektu!

„Akcja Dyplomacja”, to cykl studyjnych wizyt w warszawskich placówkach dyplomatycznych organizowany pod patronatem UNESCO i przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Warszawie. Co rok projekt kończy się uroczystym bankietem, na który oprócz uczestników i pracowników naukowych, zapraszani są przedstawiciele korpusu dyplomatycznego.
W poniedziałek Wiktoria i Mikołaj oraz ich opiekunka uczestniczyli, wraz z grupą studentów, w spotkaniu z Ambasadorem Królestwa Danii. Pan Ambasador Steen Hommel przyjął nas niezwykle serdecznie, podobnie jak Ambasador Republiki Czech – pan Jakub Karfik. Obaj panowie opowiedzieli gościom o pracy w dyplomacji i swoich doświadczeniach związanych z pełnieniem funkcji ambasadora w Polsce. Później był czas na pytania ze strony zaproszonych i wspólne zdjęcia. Należało pamiętać, iż do ambasadora obcego państwa zwracamy się „Wasza Ekscelencjo”.

Nasza delegacja odwiedziła również Muzeum Narodowe, gdzie podziwiać można arcydzieła polskich i zagranicznych mistrzów.

W środę, 18 maja o godzinie 18.00 rozpoczęła się niezwykle elegancka uroczystość – ceremonia zakończenia Projektu na Zamku Królewskim w Warszawie. Wiktoria, Mikołaj oraz towarzysząca im pani Profesor Monika Karlik długo studiowali paragrafy protokołu dyplomatycznego dotyczące stroju obowiązującego na popołudniowo-wieczorną galę (18.00-20.00). Liczyły się kolory, materiały, długość sukienki, krój garnituru oraz dodatki do stroju. Trzeba przyznać, że „Staszicaki” godnie prezentowały się w zamkowych komnatach. Galę w języku angielskim poprowadził Michał Domagała wraz z koleżanką. Byliśmy zaszczyceni, gdy w czasie powitania wyróżniono nas i naszą Szkołę wśród zaproszonych gości. Po części oficjalnej mogliśmy wysłuchać pięknego recitalu fortepianowego w wykonaniu młodych utalentowanych artystów.

Podczas eleganckiego poczęstunku (w wersji „na stojąco”), otoczeni zamkowym przepychem, Wiktoria i Mikołaj mieli okazję porozmawiać z przedstawicielami świata nauki i dyplomacji oraz studentami Szkoły Głównej Handlowej. Spotkali wśród nich zaangażowanych w „Akcję Dyplomacja” absolwentów „Staszica”: Monikę Wyrwał, Piotra Pajdę i Łukasza Kulpę.
Udział w Projekcie był niezwykłym doświadczeniem dla naszych uczniów. Pozwolił im zbliżyć się do świata dyplomacji, zainteresować sferą stosunków międzynarodowych, sprawdzić swoją znajomość języka angielskiego w praktyce oraz nawiązać wiele nowych, wartościowych znajomości. Przekonali się też, że Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, to doskonały wybór na przyszłość dla zdolnych i ambitnych licealistów.

 

Serdecznie zapraszamy do przeglądania galerii z wydarzenia.

© IV LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress