Staszicanka finalistką ogólnopolskiego konkursu polonistycznego

Paulina Adamczyk – uczennica kl. II humanistycznej – zakwalifikowała się do finału ogólnopolskiego konkursu polonistycznego „Sztuka Kochania Wiersza”. Jego organizatorem jest Instytut Filologii Polskiej oraz Koło Literatury Nowej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Konkurs polegał na napisaniu twórczej interpretacji podanego przez organizatorów wiersza współczesnego. Interpretacji jak najbardziej oryginalnej, mogącej mieć „formę nieoczywistą”.

Uczestnicy konkursowych zmagań – uczniowie szkół średnich – musieli się więc wykazać nie tylko zrozumieniem niełatwego utworu poetyckiego, ale przede wszystkim umiejętnością myślenia niekonwencjonalnego, innowacyjnego oraz działania twórczego, gdyż interpretacja musiała mieć jakąś niebanalną postać. Paulina wybrała formę dramatu. Napisała dość długi tekst beletrystyczny będący twórczym odczytaniem i rozwinięciem sensu interpretowanego dzieła lirycznego. Uczniów szkół średnich, którzy zakwalifikowali się do finału „Sztuki Kochania Wiersza”, organizatorzy konkursu zaprosili 15 maja do Poznania na Uniwersytet im. A. Mickiewicza, gdzie odbędzie się uroczystość ogłoszenia nazwisk laureatów. Zdobywca I miejsca otrzyma też nagrodę pieniężną ufundowaną przez Dyrektora Instytutu Filologii Polskiej UAM.

Gratulujemy, życzymy zdobycia laurów i dalszego rozwijania humanistycznych pasji!