Staszicowscy matematycy podbijają Warszawę!

W czwartek 12 września na Politechnice Warszawskiej odbył się V Dzień Popularyzacji Matematyki przeznaczony dla uczniów liceum zainteresowanych matematyką z całego kraju. Staszicowscy matematycy z klasy pierwszej stawili się wczesnym rankiem na peronie i wyruszyli w podróż do stolicy.

Po przybyciu na miejsce mieliśmy jeszcze trochę czasu na zwiedzanie nowoczesnego budynku uczelni, pełnego światła wpadającego do środka przez szklane ściany. Program DPM był naprawdę bogaty, dlatego każdy mógł wybrać najlepsze, jego zdaniem, wykłady, choć nierzadko wybranie jednego w danym bloku stanowiło problem. Ostatecznie niektórzy poznawali matematyczne problemy w biologii, inni zajmowali się statystyką, geometrią przestrzenną czy matematyką sztuczek karcianych, a jeszcze inni korzystali z wykładów kierowanych do przyszłych olimpijczyków.

Wracać do domu nie było łatwo, ale niestety czas biegnie nieubłaganie i emocjonujące wykłady o tajemnicach matematyki zostaną zastąpione codziennymi lekcjami. Mimo to, droga powrotna pełna była rozmów o matematyce i o tym, czego się dowiedzieliśmy.