STASZICOWSKA KUŹNIA TALENTÓW W NIEZWYKŁYM ŚWIETLE

20 lutego 2020 uczestnicy Staszicowskiej Kuźni Talentów kolejny raz odwiedzili mury naszej szkoły. Dzielnie wspięli się na drugie piętro i dotarli do pracowni chemicznej, która pogrążona była
w ciemności. Mrok na szczęście szybko został rozproszony dzięki substancjom chemicznym, które wykazują zjawisko fluorescencji i chemiluminescencji.

Uczniowie mieli okazję „pokolorować” ogień, sprawdzić, co „świeci” w UV i wytworzyć chemiczne światło w probówce. Dyskutowali o zastosowaniach promieniowania ultrafiolegowego i zagrożeniach, jakie niesie długotrwała ekspozycja na nie. Odkryli też, że ekstrakt z pietruszki przyjmuje w UV czerwone zabarwienie!

Pomocą w trakcie zajęć naszym gościom służyli Natalia Babczyńska, Agata Sajnóg, Małgorzata Wydmańska, Monika Zimny i Wojciech Sroka z klasy 1b. Chętnie też odpowiadali na liczne pytania uczestników dotyczące naszej szkoły.

Jeśli chcecie zobaczyć, jak wyglądało chemiczne „oświecenie”, koniecznie zajrzyjcie do galerii.