Staszicowski Festiwal Języków Obcych – podsumowanie

Staszicowski Festiwal Języków Obcych dobiegł końca. Przez sześć dni uczniowie pod opieką nauczycieli zaabsorbowani byli różnorodnymi formami obcowania z językiem rosyjskim, niemieckim, francuskim i angielskim a celem tych działań było propagowanie kultury nauczanych języków oraz rozwijanie talentów lingwistycznych. Tydzień ten ukazał niesamowite talenty językowe, zaangażowanie zarówno gimnazjalistów jak i licealistów, a każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

Pierwszego dnia na staszicowskim stole zagościły przekąski z różnych regionów europejskich. Mieliśmy okazję spróbować zapiekanego sera, gulaszu, naleśników czy też swojskiego chleba ze smalcem i ogórkiem. Było wyjątkowo i smakowicie a sprzedaż tych produktów też przyniosła zaskakujący rezultat. Na cel charytatywny zebraliśmy ponad 700 zł! Dodatkową atrakcję stanowiły stroje regionalne. Na korytarzu szkoły mogliśmy spotkać polskie krakowianki, gorące hiszpanki czy amerykańskie kowbojki. Zdecydowanie strojem wyróżniali się polscy szlachcice w staropolskich żupanach i kontuszach. Gratulujemy pomysłowości!

Festiwal językowy to jednak nie tylko zabawa. W kolejnych dniach poznawaliśmy tajniki języków obcych. Na uwagę zasługuje wykład poprowadzony przez dr R. Kozieł z Uniwersytetu Śląskiego, podczas którego uczniowie mieli możliwość zgłębić wiedzę z zakresu konceptualizacji świata i tworzonych na tej podstawie metafor w języku polskim i niemieckim. Również zajęcia z języka angielskiego w formie Ted talków cieszyły się dużą popularnością, a uczniowie mogli trenować umiejętności rozumienia tekstu oraz konwersacji w języku obcym.

Nie zapomnieliśmy również o kulturze poszczególnych krajów. Podczas zajęć ze wszystkich nauczanych w naszej szkole języków obcych każdy mógł znaleźć dla siebie coś interesującego, począwszy od klasyki literatury angielskiej, tematów popularno-naukowych przedstawionych w formie prezentacji multimedialnych, współczesnej muzyki rozrywkowej, barwnego musicalu amerykańskiego lat siedemdziesiątych, francuskiego ambitnego kina, ciekawostek związanych z carską i współczesną Rosją, skończywszy na zabawnych formach komiksów przemawiających językiem potocznym do młodego odbiorcy.

Wychodząc poza kanon najpopularniejszych języków nauczanych w szkołach, uczniowie mieli okazję zapoznać się z podstawami języka czeskiego, a porywająca twórczość Jaromira Nohavicy, złączyła dwa języki słowiańskie, pozwalając odnaleźć wspólne korzenie kulturowe.

Nie można pominąć sobotnich zajęć z języka migowego – alternatywnej formie komunikacji, uświadomiły nam one, że język jako potężne narzędzie komunikacji, nawet w swej niewerbalnej postaci, niesie równie silny przekaz.

See you next year
Wir sehen uns nächstes Jahr