STASZICOWSKI FESTIWAL NAUK HUMANISTYCZNYCH ZAKOŃCZONY

W dniach od 2 do 6 grudnia 2019 roku odbyła się w naszym Liceum kolejna edycja Festiwalu Nauk Humanistycznych. Program tegorocznego Festiwalu obfitował w liczne ciekawe zajęcia z historii, literatury oraz wiedzy o filmie. Uczniowie m. in. uczestniczyli w wykładach pracowników naukowych Uniwersytetu Śląskiego: prof. dr hab. Aleksandry Niewiary („Imagologia. Pamięć zbiorowa. Umysł i kultura”) oraz dr Agnieszki Wójtowicz-Zając („Literatura polska po 1989 roku – czego się po niej spodziewać?”), zajęciach szkolnego Dyskusyjnego Klubu Filmowego (zainteresowana młodzież obejrzała i omówiła słynnego „Gladiatora”), prezentacjach multimedialnych przygotowanych przez uczennice klasy medialno-prawnej na temat dzieł romantycznych nieobecnych w szkolnych programach nauczania („Frankenstein”, utwory E. A. Poego), prezentacjach z historii poświęconych powstaniom śląskim, Napoleonowi oraz w rekonstrukcji historycznej średniowiecznego rycerza. W programie Staszicowskiego Festiwalu Nauk Humanistycznych znalazły się też atrakcje adresowane do ósmoklasistów: Wojewódzki Staszicowski Turniej Retoryczny oraz lekcje otwarte z historii, języka polskiego, sztuki filmowej i edukacji prawnej przygotowane w ramach Staszicowskich Spotkań z Nauką poświęconych dyscyplinom humanistycznym. Natomiast na 14 grudnia została zaplanowana kolejna edycja Kramu z Poezją – mającego już wieloletnią tradycję staszicowskiego konkursu polonistycznego.
Serdecznie dziękujemy wszystkim nauczycielom i uczniom zaangażowanym
w przygotowanie licznych interesujących przedsięwzięć potwierdzających, że staszicowska humanistyka jest w olimpijskiej formie.

Serdecznie zapraszamy do przeglądania galerii z wydarzenia.