ŚWIĘTO STASZICOWSKIEJ WSPÓLNOTY

NewsyMożliwość komentowania ŚWIĘTO STASZICOWSKIEJ WSPÓLNOTY została wyłączona

Tegoroczny Dzień Edukacji Narodowej obchodziliśmy w ciepłej atmosferze, choć w części budynku remont spowodował kłopoty z ogrzewaniem. Ale nic to! Ciepłą atmosferę stworzyli ludzie! Uśmiechy nie schodziły z twarzy zarówno uczniów, jak i nauczycieli, było odświętnie i życzliwie. Spotkaliśmy się w małej sali gimnastycznej na uroczystości, w trakcie której życzenia przekazali całej społeczności szkolnej goście – Pan wiceprezydent Sosnowca Krzysztof Haładus i przewodnicząca Rady Rodziców Joanna Grabowska (obydwoje zresztą prywatnie związani ze szkołą jako absolwenci i rodzice uczniów naszego gimnazjum i liceum…) Atmosferę współtworzyli także pięknie śpiewający Sawa Bańka i Oskar Strumiński oraz inscenizujący kabaretową wersję Trylogii Sienkiewicza uczniowie naszej szkoły i prowadząca uroczystość para- szefostwo samorządu w strojach z epoki. Było żartobliwie, refleksyjnie i wzruszająco.

Przyszła pora i na nagrody. Pan Dyrektor Grzegorz Walotek poinformował o tym, że Nagrodą Prezydenta Miasta uhonorowana została w tym roku Pani Profesor Sławomira Dziewięcka, wręczył także nauczycielom i pracownikom szkoły Nagrody Dyrektora za szczególne osiągnięcia i zasługi dla Szkoły.

Otrzymali je:
Pani Profesor  Izabela Bałtrukiewicz, Anna Borgieł-Wodzicka, Anna Dolińska-Konina, Monika Karlik, Ewa Mróz, Barbara Strączek, Katarzyna Tkaczyk, Katarzyna Widera, Bożena Wojciechowska- Karbownik i Anna Żelechowska.

Same kobiety! Aż z ust do niedawna pracującej w szkole Pani Profesor Jolanty Wolszczak wyrwał się głośny feministyczny komentarz: „Staszic był kobietą!” Wrażenie pogłębiło się zresztą, gdy po swoje nagrody wyszły pracownice administracji i obsługi- Pani sekretarka Anna Mike i kochane woźne- Pani Lidia Czardybon i Halina Wereszczyńska .

Pan Dyrektor podkreślił, że razem świętujemy Dzień Edukacji i jest to okazja do powinszowań składanych wszystkim ludziom tworzącym społeczność szkolną. A w naszej szkole więź jest szczególnie silna i to ona w dużej mierze kształtuje poczucie tożsamości staszicaka.

Najlepiej tę łączność ujmuje fragment przemówienia, w którym Pan Dyrektor Grzegorz Walotek mówił:
„Jesteśmy wspólnotą, którą budują kolejne pokolenia uczniów, nauczycieli i pracowników. Jesteśmy zbiorowością połączoną poczuciem przynależności, wspomnieniami i anegdotami oraz niepowtarzalną atmosferą. Sam jestem przykładem człowieka związanego ze Staszicem wielokrotnie i na kilka sposobów. Skończyłem tę szkołę i to tutaj, z inspiracji śp. prof. Jeżewskiej, świetnej wychowawczyni i matematyczki rozwinęła się we mnie ciekawość tego przedmiotu. Pracowałem tu kilkanaście lat jako nauczyciel i realizowałem swoją pasję dydaktyczną a teraz jestem dyrektorem .Być może jeszcze jedna rola przede mną- rola ojca staszicanki….. Gdy w takim dniu, jak dzisiejszy, patrzę na naszych nauczycieli- emerytów, czuję autentyczne wzruszenie, bo są wśród nich także moi nauczyciele oraz koleżanki i koledzy, którzy przez lata budowali renomę tej szkoły i pozostawili ślady w pamięci i sercach wychowanków. Dziękuję, że jesteście tu dzisiaj z nami! Tak, wspólnota staszicowska tworzy silne emocjonalne więzi! Wszyscy lubimy naszą szkołę! W której innej jest taka plejada barwnych nauczycielskich osobowości, o których legendy opowiadają kolejne pokolenia uczniów? Osobowości, które mają często bardzo duży wpływ na swoich wychowanków. A ci ostatni opowiadają o nich swoim dzieciom, które zresztą też do nas przysyłają. U nas nawet pan konserwator jest wyrazistą postacią! Która szkoła ma panią Halinkę i ciocię Lidzię, która przytuli gumisia a i dla licealisty znajdzie dobre słowo? Do której szkoły przychodzi w odwiedziny taka rzesza absolwentów a w turnieju piłkarskim gra po raz n-ty Fita? Gdzie jest tak aktywny samorząd? Do której szkoły na wręczenie świadectw maturalnych ochoczo przybywają ci, którzy swoje świadectwo dojrzałości odbierali 40, 50 lat temu? W którym liceum studniówka odbywa się w budynku, bo tego chcą zarówno uczniowie, jak i rodzice? Gdzie jest taka, jak u nas, atmosfera, którą buduje życzliwość i wysoki poziom wymagań jednocześnie? Jesteśmy wspólnotą, która wypracowała rytuały, którą łączy strój i obrzędowość. Łączy nas też ambicja i chęć ciągłego doskonalenia i dlatego ta szkoła jest ciągle ta sama, ale nie taka sama. Zmieniamy się tak, jak świat wokół nas. Nie musimy się wstydzić patosu, gdy mówimy o dumie z powodu przynależności do staszicowskiej wspólnoty”.

Z OKAZJI ŚWIĘTA EDUKACJI ŻYCZMY SOBIE- WSZYSCY CZŁONKOWIE TEJ STASZICOWSKIEJ WSPÓLNOTY- WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO!

 

Serdecznie zapraszamy do przeglądania galerii z wydarzenia.

© IV LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress