Szlakiem rozmyślań Marka Aureliusza…

NewsyMożliwość komentowania Szlakiem rozmyślań Marka Aureliusza… została wyłączona

Szlak przez Słowację i Węgry rozpoczął trzydniową wycieczkę do Budapesztu, w której uczestniczyły klasy 2BP1, 2BP2, 2MAT1, 2BCH. Celem wycieczki było propagowanie postawy Młodego Europejczyka, poszerzenie umiejętności językowych oraz poznanie kultury węgierskiej. Integracja zespołów klasowych to równie ważna wartość dodana z takich przedsięwzięć. Wyjeżdżając w czwartek 25 października, dotarliśmy na ziemię węgierską późnym popołudniem, zwiedzając i podziwiając Esztergom ze wzgórza z przepiękną Bazyliką w tle. Następnym przystankiem było urokliwe miasteczko Szentendre z wiszącymi abażurami jak przystało na mekkę artystów i twórców węgierskich. Pomiędzy ciasnymi uliczkami podziwialiśmy twórczość ludową, nietypowe rozwiązania architektoniczne oraz osobliwości lokalne.

Drugi dzień to przede wszystkim znane Wzgórze Gelerta z przepiękną panoramą miasta. Aura sprzyjała refleksji nad zjawiskowym Budapesztem z innej perspektywy – nie pędzącego przechodnia , ale wolnego od trosk obserwatora. Kolejnym miejscem był Plac Bohaterów, a już potem nowoczesne i niedawno powstałe Muzeum Terroru przedstawiające jak najwierniej fakty z życia politycznego Węgier od lat 50. aż do dziś.

Śródmieście – Peszt , ulica Vaci – miejsce zapoznania się z dzisiejszym życiem węgierskich obywateli. Langosze smakowały nawet najwybredniejszym smakoszom. Zwieńczeniem dnia był rejs po Dunaju, wraz z przewodniczką mówiącą po polsku podziwialiśmy rozświetlone miasto i chłonęliśmy jego atmosferę.

Trzeci dzień to w głównej mierze Buda. Stare miasto, słynne kawiarenki słynące z wypieków dostarczanych Cesarzowej Sissi i jej mężowi. Baszta Rybacka, Kościół Macieja, ratusz Budy.
Każdy jest inny i na inne rzeczy zwraca uwagę podczas wycieczek. Cenne jest to , że aspekt historyczny, geograficzny, kulturowy i językowy z pewnością nas ubogacił. Jak również wspólne przygody i nowe znajomości.

© IV LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress