„TAK. POMAGAM”, czyli rzecz o wolontariacie

„Szczęście to jedyna rzecz, która się mnoży, jeżeli się ją dzieli”. I „nie ma na świecie piękniejszego uczucia niż to, które występuje chwilę po tym, jak robimy bezinteresownie coś dobrego”.

Dnia 5 grudnia, po raz pierwszy w naszej szkole, oficjalnie obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Z inicjatywy przewodniczącej Szkolnego Klubu Wolontariatu – Wiktorii Szymczak, przygotowana została prezentacja różnych form i możliwości bezinteresownych działań, za rzecz jakiejś organizacji, stowarzyszenia czy zaprzyjaźnionej placówki oświatowej. Podczas długiej przerwy uczniowie – przedstawiciele sekcji – wraz z opiekunką SKW panią Anną Matusewicz, opowiedzieli w skrócie o Sosnowieckim Hospicjum, Caritas, Stowarzyszeniu na Rzecz Dzieci i Młodzieży „Dom Aniołów Stróżów”, o „szkole życia”, czyli działaniach integracyjnych z osobami niepełnosprawnymi, a także o schronisku dla bezdomnych zwierząt.

Kolejno głos zabrali: Bartosz Krajewski, Kasia Korus, Ola Straś , Bartek Wiorek, Natasza Cok, Vanessa Goj, Dawid Wiśniewski. Nie każdy chętny do pomagania potrafi i chce spotykać się w sposób bezpośredni i systematyczny z dzieciakami ze świetlicy „Domu Aniołów Stróżów”, aby udzielać korepetycji czy odwiedzać chorych w Sosnowieckim Hospicjum. Za to każdy może wziąć udział w warsztatach, prelekcjach, zbiórkach żywności lub kwestach przed świętami Bożego Narodzenia czy Wielkanocy, np. w ramach akcji Caritas „Tak. Pomagam” lub w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. Możliwości nie brakuje…. . Wystarczy chęć, młodzieńczy zapał, pomysłowość, wrażliwość, wyobraźnia. Święta Matka Teresa z Kalkuty mówiła, że „nie liczy się, co robimy i ile robimy, lecz ile miłości wkładamy w działanie”.
Bycie wolontariuszem umożliwia wydobycie tych naturalnych pokładów dobra, które drzemią w każdym człowieku, niezależnie od wieku czy światopoglądu.

Dziękujemy wszystkim Wolontariuszom z naszej Szkoły, w szczególności tym najbardziej wytrwałym i zasłużonym!!!

Warto również dodać, że podczas naszej prezentacji zostały rozprowadzone Świąteczne Kartki Dobroczynne na rzecz Stowarzyszenia „Sursum corda” oraz odbył się kiermasz ciast, z którego dochód (216 zł) został przeznaczony na upominki dla wychowanków Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 30.

Serdecznie zapraszamy do przeglądania galerii z wydarzenia.

 

© IV LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress