TO BYŁO BARDZO WAŻNE SPOTKANIE

NewsyMożliwość komentowania TO BYŁO BARDZO WAŻNE SPOTKANIE została wyłączona

W piątek gościliśmy w naszej szkole Mistrza, a właściwie Mistrzynię – dr Dorotę Pudzianowską z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, adiunkta na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego.

TO BYŁO BARDZO WAŻNE SPOTKANIE, bo Pani Pudzianowska mówiła o polskich i unijnych regulacjach prawnych dotyczących emigrantów i uchodźców, wyjaśniała, do czego jesteśmy jako państwo zobowiązani i na czym polegają obecne problemy Europy. Zracjonalizowała problem, który budzi tyle emocji. Wykazała, że ilość aktów terrorystycznych na świecie nie uległa zwiększeniu i nie to jest zatem podstawą lęku i wrogości wobec cudzoziemców. Nic nie może także uzasadnić generalizowania i uznawania wszystkich uciekinierów z Bliskiego Wschodu przybywających do Europy za złoczyńców gotujących się do zamachów. Ustosunkowała się również do mowy nienawiści, która zalała internet w związku z aktami terrorystycznymi (w czym my, Polacy , przodujemy wśród innych narodów europejskich). Mówiła o polityce tzw.Państwa Islamskiego, relacjach międzynarodowych i wyzwaniu, które stoi przed Europą, a które polega na tym, by nie dać się skłócic i rozbić jedności międzynarodowej.

Pani doktor Pudzianowska również w swojej pracy naukowej zajmuje się pozycją prawną obywateli i cudzoziemców, statusem jednostki w państwie i aktami dyskryminacji ze względu na wiek, stan zdrowia, rasę, tożsamość, religię itd.

TO BYŁO BARDZO WAŻNE SPOTKANIE, bo padały na nim argumenty prawne, dane i fakty. Udowadniają one potrzebę łączenia się ludzi i zacierania podziałów opartych na uprzedzeniach i nieuzasadnionych opiniach.

© IV LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress