TYDZIEN HUMANISTYCZNY- DZIEŃ…ÓSMY

NewsyMożliwość komentowania TYDZIEN HUMANISTYCZNY- DZIEŃ…ÓSMY została wyłączona

Gdy myślę – Wolność – hasło przewodnie nocnego maratonu filmowego stało się mottem także ostatniego dnia tygodnia humanistycznego. Klasa pierwsza BP pod opieką – Pani Profesor Agnieszki Charuzy-Siechowskiej oraz Pani Profesor Anny Żelechowskiej. odbyła podróż w głąb historii. Zwiedziliśmy Muzeum Kopalni Wujek. W pierwszej części wystawy mogliśmy zobaczyć plansze o powstaniu „Solidarności” oraz posłuchać wykładu na temat sytuacji społecznej przed wprowadzeniem stanu wojennego. W kolejnych odsłonach ekspozycji dowiedzieliśmy się, jak przebiegała pacyfikacja Kopalni Wujek. Zrozumienie sytuacji ułatwiła nam makieta odwzorowująca zdarzenia z 16 grudnia 1981 roku, stworzona z wykorzystaniem relacji świadków i archiwalnych fotografii. Prezentację dopełniły zdjęcia opatrzone komentarzem historycznym, dźwięki w tle oraz eksponaty :zebrane na terenie kopalni.

Następnie oglądaliśmy film dokumentalny Agnieszki Świdzińskiej pt. „Życiorysy z bliznami„, który uświadomił nam, jak wielki strach towarzyszył górnikom, którzy walczyli o wolność Polski.! Dziewięciu poległych miało od dziewiętnastu do czterdziestu ośmiu lat.. Film pokazał nam to, co znaliśmy w małym skrawku, przybliżył człowieka i jego uczucia, czyli to co najważniejsze, bo to człowiek doświadczył tej tragedii. To była niesamowita lekcja historii i z pewnością długo pozostanie w naszej pamięci.
Następnie udaliśmy się do Muzeum Śląskiego z siedzibą przy Alei Korfantego, gdzie oglądaliśmy galerię obrazów niezwykle wrażliwego muzyka Keatona Hensona, którego dzieła ukazują pesymistyczną wizję świata. Przyglądaliśmy się również wystawie zatytułowanej „Metafory Pamięci” (fotograficzna retrospekcja), „AB OVO” (plastyka nieprofesjonalna) oraz „Przemoc w neolicie” (zbiorowy grób ludzki oraz zwierzęcy kultury amfor kulistych).
Naszym ostatnim celem była nowa siedziba Muzeum Śląskiego, w którym przyglądaliśmy się galerii sztuki polskiej z lat 1800-1945 oraz po 1945 oraz najbardziej znaczącym dokonaniom teatru europejskiego od antyku do dziś. Spotkaliśmy się również ponownie z historią Górnego Śląska przedstawioną w ciekawy sposób za pomocą ukazania pomieszczeń, ubrań, broni, tekstu w różnych wymiarach i innych ciekawych metod. Zaskoczyła nas także architektura samego miejsca, estetyczna biel i nowoczesność sprawiły, że zwiedzając, poczuliśmy się w jak w muzeum światowej klasy.
Wycieczka pozwoliła nam zgłębić wiedzę o ważnych wydarzeniach okolic, w których mieszkamy, odkryć sztukę, a może i nawet siebie .

Olivia Stebakowska

Serdecznie zapraszamy do przeglądania galerii zdjęć z wydarzenia.

© IV LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress