TYDZIEŃ HUMANISTYCZNY … nieustająco

Szkolny Festiwal Przedmiotów i Nauk Humanistycznych miał obejmować jeden grudniowy tydzień, lecz tydzień płynnie przeszedł w dekadę, a i to okazało się trzeszczeć w (temporalnych) szwach.
Ale to przyjemny ambaras z powodu obfitości TYGODNIA HUMANISTYCZNEGO – bogactwa zdarzeń, treści, pomysłowości, pasji i wiedzy osób uczestniczących. Humanistyczny, humanista, humanistyka, humanizm – te terminy kojarzą się z dyscyplinami naukowymi, wiążącymi się głównie z: cywilizacją, sztuką, społeczeństwem, ideami i artefaktami czy dążeniem człowieka do zgłębienia siebie jako istoty [m.in. antropologia, psychologia, estetyka, filologia, socjologia, filozofia, historia, psychologia, etyka]. Dziedziny wiedzy mają swe odzwierciedlenie w szkolnych przedmiotach różnych etapów edukacji, np.: język polski, historia, wiedza o społeczeństwie, wiedza o sztuce i kulturze, filozofia, muzyka, plastyka…

W ten sposób działy humanistyki wraz ze strefami – przyrodniczą (nauki eksperymentalne) oraz matematyczną (nauki ścisłe) – wspólnie wytyczają obszar ludzkiego poznania.

Warto jednak też przypominać i uzmysławiać sobie źródło pojęcia humanistyczny – to łaciński przymiotnik humanus, który oznacza: ludzki, człowieczy.

Toteż sądzimy, że w TYGODNIU HUMANISTYCZNYM wszyscy odnaleźli coś dla siebie.

Notabene – uznajmy, że stereotypowe odróżnianie „humanistów” od „ścisłowców” czy „przyrodników” jest mylące.

Wszyscy jesteśmy HUMANISTAMI.

Dziękujemy wszystkim organizującym i uczestniczącym za zaangażowanie i życzliwie humanistyczne współuczestnictwo.

W imieniu Zespołu Nauczycieli Języka Polskiego –
Barbara Strączek

© IV LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress