TYDZIEŃ PRZEDSIĘBIORCZOŚCI ROZPOCZĘTY

NewsyMożliwość komentowania TYDZIEŃ PRZEDSIĘBIORCZOŚCI ROZPOCZĘTY została wyłączona

Pierwsze dwa dni Tygodnia Przedsiębiorczości upłynęły naszym uczniom na spotkaniach z pracownikami naukowymi Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, która to uczelnia od kilku lat jest naszym partnerem naukowym.

W poniedziałek 4 listopada Pani dr Dominika Bochańczyk – Kupka z Katedry Ekonomii zaproponowała uczniom niebanalne zajęcia w formie gry strategicznej „Milionerzy i bankruci”. Grający zamienili się na chwilę w milionerów szastających gotówką. Ich zadaniem było kupowanie jak najwięcej dóbr luksusowych, tak, aby na koniec kupić jak najwięcej za jak najmniej. Rywalizacja była naprawdę zacięta, od pomysłów na prowadzenie licytacji zależał ostateczny sukces lub porażka. Miejmy nadzieję, że zdobyte umiejętności przełożą się na rzeczywiste sukcesy biznesowe.

Wtorek – 5 listopada to Spotkania z Mistrzami. Jako pierwszy zaszczycił nas, już po raz kolejny, dr Bartłomiej Gabryś – adiunkt w Katedrze Przedsiębiorczości. Wykład pod tytułem: „Czy przedsiębiorczości można się nauczyć?” stanowił połączenie wiedzy historycznej, teorii przedsiębiorczości z bardzo ciekawymi przykładami z otaczającego nas świata. Niebanalna osobowość prowadzącego zachęcała uczniów do czynnego uczestnictwa w zajęciach, dzięki czemu stały się one również pretekstem do dalszych dyskusji (także po wykładzie).

Tego dnia mieliśmy okazję spotkać się z drugim Mistrzem – prof. Markiem Drzazgą pracownikiem naukowym Katedry Zarządzania Marketingowego i Turystyki. Wykład pod tytułem: „Konsument we współczesnym handlu, między swobodą wyboru a manipulacją” organizowany w ramach działalności Towarzystwa Młodych Naukowców doskonale wpisał się w szkolny Tydzień Przedsiębiorczości. Profesor omówił merchandising, czyli sposoby wpływania na zachowania klientów poprzez wystrój pomieszczenia, układ przestrzeni sklepowej, sposób prezentacji towarów w celu zwiększenia zainteresowania odbiorców i sprzedaży. Podał konkretne przykłady poparte danymi liczbowymi, które potwierdzały skuteczność stosowanych przez sieci handlowe praktyk. Spotkanie uświadomiło nam – konsumentom, że może warto czasami sięgnąć po produkt z najniższej półki, mimo iż rzadko wybierany, wcale nie musi być gorszej jakości.
Spotkania z pracownikami naukowymi to dla naszych uczniów możliwość poczucia atmosfery studiów wyższych, wzbogacenia wiedzy, rozbudzenia pasji poznawczej. Bezcenne!

© IV LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress