Uczniowie „Staszica” na obchodach Dnia Irlandzkiego

4 grudnia część klasy 2HUM z rozszerzeniem z języka angielskiego pod opieką pana profesora Grzegorza Budaka oraz klasa 3BP1 pod opieką pani profesor Moniki Karlik wybrały się na obchody Dnia Irlandzkiego w sosnowieckim Instytucie Kultur i Literatur Anglojęzycznych. Gościem Honorowym tego spotkania był Ambasador Irlandii w Polsce, Jego Ekscelencja Pan Gerard Keown.

Podczas wykładu dr hab. Ireneusza Kidy nasza grupa miała okazję poznać parę podstawowych zwrotów narodowego języka Irlandczyków. Część z nas uczestniczyła również w pokazie irlandzkich gier komputerowych przygotowanym przez studentów i doktorantów specjalności Sprint-Write.

Historia dr Michaeli Markovej pokazała nam, co zrobić, aby dostać się na studia w Irlandii, a dzięki uprzejmości Peadara de Búrca, stand-upera, aktora, oraz dziennikarza „Gazety Wyborczej” dowiedzieliśmy się, jak obecnie żyje się Irlandczykowi w Polsce. Mieliśmy również możliwość zadawania pytań, dzięki czemu poznaliśmy odrobinę mentalność Irlandczyków.

Na sam koniec naszej przygody z Irlandią wysłuchaliśmy koncertu zespołu Carrantuohill, grającego głównie typową muzykę celtycką, co pozwoliło nam jeszcze lepiej poznać kulturę mieszkańców Zielonej Wyspy.

Wykłady, w których braliśmy udział, ukazały nam Irlandię od innej strony. Poznaliśmy odrobinę zwyczajów ludzi z innego kraju, zaznajomiliśmy się z muzyką irlandzką oraz językiem Gaelic, co pozwoliło nam lepiej poznać tamtejszą mentalność.

Było nam bardzo miło uczestniczyć w zaproponowanych wykładach. Nauczyliśmy się wielu ciekawych rzeczy o mieszkańcach Zielonej Wyspy.

Julia Czyż z klasy 2HUM

Serdecznie zapraszamy do przeglądania galerii z wydarzenia.