Uczniowie Staszica uczestnikami XVI Szczytu Młodzieży Regionalnego Trójkąta Weimarskiego

W ramach współpracy pomiędzy naszą Szkołą a Domem współpracy polsko – niemieckiej uczniowie klas trzecich Jakub Antosiewicz oraz Natalia Margielewska uczestniczyli w XVI Szczycie Młodzieży Regionalnego Trójkąta Weimarskiego. Wspomnienia z tego wydarzenia spisał Jakub Antosiewicz. A oto jego relacja:

W czasie wakacji (w dniach 14 – 20.08.2016 r.) wraz z uczennicą klasy 3 BCH Natalią Margielewską uczestniczyłem w XVI Szczycie Młodzieży Regionalnego Trójkąta Weimarskiego, którego gospodarzem był w tym roku land Nadrenia Północna – Westfalia.

Podczas projektu miałem możliwość uczestnictwa w wielu ciekawych wykładach i spotkać się z interesującymi ludźmi. Przykładem może być choćby prelekcja Alexandry Limousin, reprezentantki L’Auberge des Migrants działającej na rzecz uchodźców w ,,dżungli w Calais”. Przedstawiła ona sytuację od strony wolontariuszy oraz organizacji pozarządowych, które mimo przeszkód czynionych przez władze lokalne niosą pomoc obecnym tam ludziom.

Sądzę jednak, że najbardziej unikalną częścią całego projektu były spotkania z uchodźcami. Najpierw byli to ,,świadkowie historii”, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia swoich rodzinnych ziem pod koniec II Wojny Światowej. Historią swojej ucieczki z terenów obecnych ziem odzyskanych podzieliły się z nami dwie osoby, z których jedna musiała opuścić Prusy Wschodnie, zaś druga tereny Dolnego Śląska.

Później przyszła kolej na ofiary obecnego kryzysu, które opowiadały, dlaczego zdecydowały się opuścić swoje ojczyzny i udać się w niezwykle niebezpieczną wędrówkę do Europy. Każda z historii była inna, gdyż spotykający się z nami uchodźcy pochodzili z różnych krajów, a mianowicie z Syrii, Erytrei i Afganistanu, a uciekali przed wojną, dożywotnią służbą wojskową oraz prześladowaniami politycznymi. Warto wspomnieć, że mówili do nas po niemiecku, a uczestnicy nieznający języka Goethego mogli skorzystać z tłumaczenia na angielski.

Innego dnia udaliśmy się także do szkoły, w której obecnie przebywają uchodźcy. Odbył się tam festyn, podczas którego każda z grup narodowych przygotowała charakterystyczne dla ich kraju danie, Polacy pierogi, Francuzi tart du sucre zaś Niemcy Kartoffelsalat. Mogliśmy wówczas również poznać trochę arabskiej muzyki, a niektórzy z nas próbowali nawet sił w tańcu, którego uczyli nas przebywający tam migranci.

Uważam, że takie projekty mogą wiele wnieść do naszej świadomości jako mieszkańców, przynajmniej na razie, pokojowej Europy a dzięki spotkaniom z konkretnymi ludźmi możemy przynajmniej postarać się zrozumieć ich sytuację oraz docenić warunki, w jakich żyjemy.

 

Serdecznie zapraszamy do przeglądania galerii z wydarzenia.

© IV LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress