Udział klasy I HUM w wykładzie prof. dr hab. Jerzego Sperki na Uniwersytecie Śląskim.

NewsyMożliwość komentowania Udział klasy I HUM w wykładzie prof. dr hab. Jerzego Sperki na Uniwersytecie Śląskim. została wyłączona

6 lutego 2017 r. o godz. 11.00 w auli Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego rozpoczął się kolejny wykład z cyklu „ Źródła kultury europejskiej”. Tym razem słuchacze poznali szczegóły dotyczące życia prywatnego polskich królów i książąt w średniowieczu, bo taki właśnie tytuł nosił wykład prof. dr hab. Jerzego Sperki – dyrektora Instytutu Historii UŚ. Wśród uczniów liceów regionu uczestniczących w wykładzie byli także uczniowie klasy I HUM z naszej szkoły.
Przyzwyczajeni jesteśmy, że na lekcjach i w podręcznikach historii omawiane są wojny, pokoje, traktaty, przemiany gospodarcze i ustrojowe, a bardzo mało jest w tym wszystkim historii ludzi.

Jeśli mówi się o królach, to mówi się o nich jako o władcach, wodzach, politykach, o ich dokonaniach militarnych, dyplomatycznych, czy gospodarczych zupełnie zapominając o tym, że byli to przecież zwyczajni ludzie, po ludzku czujący, kochający, czy nienawidzący. Właśnie dlatego Pan Profesor starał się przybliżyć sylwetki polskich władców z dynastii Piastów, mówiąc o ich życiu prywatnym.

Dowiedzieliśmy się na przykład, że brak w Ziemi Świętej piwa i miodu uniemożliwił Leszkowi Białemu wzięcie udziału w krucjacie. Poznaliśmy też imiona innych amatorów mocnych trunków zasiadających na polskich tronach. Bardzo interesujące były rozważania Pana Profesora na temat okoliczności przyjścia na świat Bolesława Krzywoustego oraz analiza różnych koncepcji na temat pochodzenia przydomka Krzywousty.

Duża część wykładu dotyczyła małżeństw królów i książąt, a także ich często desperackich starań o męskiego potomka i przedłużenie dynastii. Czy wiecie na przykład, jakie upokorzenia musiał znosić Leszek Czarny nie mający dzieci i że kurację, która miała go uzdrowić przepłacił życiem? Była także mowa o pochodzeniu przydomka księcia Bolesława Wstydliwego i źródłach świętości jego żony św. Kingi. Jeśli było o królewskich i książęcych żonach, to oczywiście wszyscy domyślają się, że była mowa o małżeństwach i bardziej „luźnych” związkach z kobietami Kazimierza Wielkiego, który oprócz tego, że był wybitnym politykiem, zdolnym wodzem i wizjonerem na tronie, to był też chyba po prostu – „kobieciarzem”.

A skoro mowa o wadach władców, to wspomnijmy jeszcze o tym, że wyjątkowych okrucieństw dopuszczał się Przemysł II, okrucieństw które raziły nawet przyzwyczajonych do tortur ludzi średniowiecza, np. własnoręcznie udusił jedną ze swoich żon. Z innych wad polskich książąt można wymienić wyjątkowy brak roztropności i nazwijmy to lekkomyślność Władysława Laskonogiego, który pomimo podeszłego wieku nie wyciągał wniosków z popełnianych błędów i notorycznie wikłał się w kłopotliwe relacje z kobietami. W końcu poniósł śmierć z ręki zbyt nachalnie nagabywanej mieszczki.

Na szczególne podkreślenie zasługuje też fakt, że wszystkie anegdoty, ciekawostki i ekscytujące opowieści opierał Pan Profesor o cytowane często w prezentacji źródła historyczne. Poznaliśmy więc nie tylko sensacyjną stronę historii, ale choćby namiastkę warsztatu historyka.
Przybliżył nam więc wykład i średniowiecze i osoby polskich władców i historię w ogóle.

Przekonaliśmy się, że historia to nie tylko rejestr dat, pojęć i nazwisk, za którymi nie kryją się prawdziwi ludzie z krwi i kości, tylko papierowe postaci, albo bohaterowie z pomników. Ci z nas, którzy już wcześniej byli miłośnikami historii z pewnością utwierdzili się w przekonaniu, że to fascynująca nauka. Ci zaś, którzy dotąd omijali historię wielkim łukiem na pewno ją pokochali. Miejmy nadzieję, że z wzajemnością.

 

Serdecznie zapraszamy do przeglądania galerii z wydarzenia.

© IV LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress