ULICE: NIEPODLEGŁOŚCI I KILIŃSKIEGO – POŁĄCZENIE CORAZ BARDZIEJ REALNE

Pod koniec poprzedniego roku szkolnego uczniowie klasy IMAT1 brali udział w projekcie „Młody Obywatel” organizowanym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zajęli się problemem, który od wielu lat pozostawał nierozwiązany – przejściem między ulicą Kilińskiego a ulicą Niepodległości, z którego codziennie korzystają nie tylko uczniowie naszej szkoły, ale także mieszkańcy Śródmieścia i Pogoni. Na zorganizowanym przez nich spotkaniu zjawili się mieszkańcy obydwu dzielnic, kanclerz Wyższej Szkoły Humanitas (właściciel terenu, przez który przechodzi obecna „dzika” ścieżka) oraz przedstawiciele władz miasta, w tym kilkoro radnych. Kilka dni później młodzież spotkała się z Prezydentem Sosnowca Arkadiuszem Chęcińskim, który nie mógł być obecny na spotkaniu. Na efekty ich działań nie trzeba było długo czekać.

W trakcie wakacji władze miasta podjęły decyzję o budowie zarówno połączenia pieszego jak i drogowego pomiędzy wymienionymi ulicami. W ostatni dzień października został on przedstawiony uczniom Staszica na spotkaniu, w którym wzięli udział Prezydent Arkadiusz Chęciński, jego pierwszy zastępca Krzysztof Haładus oraz naczelnik Wydziału Planowania Przestrzennego Anna Kłoszewska-Wanik. Po prezentacji rozwinęła się dyskusja, w czasie której uczniowie zadawali pytania dotyczące zarówno zaprezentowanej koncepcji, jak również inwestycji realizowanych obecnie w naszym mieście.

Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w roku 2019 inwestycja, której koszt oszacowano wstępnie na milion zł, zostanie zakończona. Tym samym po wielu latach uczniowie i mieszkańcy będą w końcu mogli w cywilizowany i bezpieczny sposób przemieszczać się pomiędzy tak ważnymi obszarami naszego miasta. Z tego wynika – że warto się angażować.

Serdecznie zapraszamy do przeglądania galerii z wydarzenia.