Uroczysta nominacja do stopnia majora Zdzisława Mierzejewskiego – żołnierza Kedywu, absolwenta „Staszica”

Zarząd Sosnowieckiego Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej zaprosił nas na wspaniałą uroczystość. Dnia 28 września w Klubie Miejskim im. Jana Kiepury w asyście wielu zaproszonych gości odbyło się mianowanie do stopnia majora pana Zdzisława Mierzejewskiego. Nominację podpisał Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak.

Major Zdzisław Mierzejewski to absolwent naszej szkoły z roku 1945. Jest przedstawicielem tych roczników, którym szkolne lata licealne odebrała wojna. Jak sam powiedział, czasy okupacji spędził w lesie jako żołnierz Kedywu. Po maturze studiował na Politechnice Śląskiej. Obecnie jest członkiem Zarządu Sosnowieckiego Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.
Mała sala Klubu Kiepury w Sosnowcu była ciasno wypełniona. Znaleźli się tu bowiem przedstawiciele kilku pokoleń oraz środowisk, od uczniów młodszych klas szkół podstawowych po weteranów II wojny światowej. Przybyli przedstawiciele władz miasta – pan prezydent Arkadiusz Chęciński, Mateusz Bochenek – Pełnomocnik Prezydenta ds. Dialogu i Komunikacji Społecznej, przedstawiciele biura poselskiego Ewy Malik, ksiądz dr Michał Borda, Dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu pełniący również funkcję kapelana Sosnowieckiego Koła Światowego Związku Żołnierzy AK oraz wielu innych znamienitych gości min. kilku wyższych stopniem oficerów Wojska Polskiego.

Uroczystość miała charakter wojskowy i historyczny, ale nie zabrakło momentów poetyckich i muzycznych. Szczególne gratulacje należą się Wiktorowi Nogajczykowi absolwentowi „Staszica” wiceprezesowi sosnowieckiego Koła, który był współtwórcą scenariusza i współprowadzącym uroczystość.

Z prawdziwym podziwem wysłuchaliśmy wystąpienia Pana Majora. Urzekła nas Jego wiedza, wspaniała pamięć i patriotyczna postawa. Na zakończenie były kwiaty, gratulacje i życzenia oraz wspaniała sesja zdjęciowa.

Dziękujemy organizatorom uroczystości, a Panu Majorowi życzymy, aby z dotychczasową siłą i energią realizował swoje wspaniałe posłannictwo piewcy patriotyzmu.

Uczniowie klasy 1D2 wraz z opiekunkami p. S. Dziewięcką oraz A. Żelechowską.

Serdecznie zapraszamy do przeglądania galerii z wydarzenia.