Uwaga! Rusza rekrutacja do szkolnej Drużyny Międzynarodowego Konkursu Kreatywności Odyseja Umysłu (Sezon 2019/2020)!

Staszicaku, jeżeli nie słyszałeś/-łaś jeszcze o tym konkursie, zachęcam do odwiedzenia strony www.odyseja.org w celu zdobycia szczegółowych informacji – z pierwszej ręki!

Zapraszam na zajęcia z kreatywnego rozwiązywania problemów wszystkie zainteresowane osoby z klas 1 i 2 LO.

W trakcie sobotnich zajęć (październik – listopad – grudzień) podejmiemy wspólnie wyzwanie wyłonienia 7-osobowego zespołu, który będzie reprezentował naszą Szkołę na Eliminacjach Regionalnych w Katowicach 7 marca 2020 roku, a (może) nawet na Finale Ogólnopolskim w Gdyni, w dniach 4-5 kwietnia 2020 roku.

Obecność na spotkaniach jest obowiązkowa, prośba o rozważenie, czy dysponujecie wolnym czasem w sobotnie przedpołudnia!

Pierwsze spotkanie już 12.10.2019 r. (godz. 9:30 – 12:30)

Harmonogram i terminarz zajęć dostępny jest u Trenera Odysei Umysłu – prof. Katarzyny Widery (sala 132). Drugim Trenerem, który wesprze działania Drużyny Odyseuszy jest prof. Małgorzata Morkis.

Aby zgłosić chęć udziału w zajęciach Odysei Umysłu, należy:

1. wpisać się na listę potencjalnych Odyseuszy w sali 132 – dostępna do środy, 09.10.2019 r.
2. do piątku, 11.10.2019r., dostarczyć Trenerowi „List motywacyjny odnośnie uczestnictwa w Odysei”, w którym osobiście, kreatywnie i na temat, opiszesz dlaczego chcesz wziąć udział w Konkursie i jakimi talentami dysponujesz.

A oto streszczenie jednego z tegorocznych konkursowych problemów długoterminowych – wszystkie pozostałe dostępne na www.odyseja.org Miłej lektury!

Problem 5: Nonsensy z sensem
Odyseusze przygotują i zaprezentują humorystyczny spektakl o tym, jak sformułowaniom, które w swym dosłownym brzmieniu nie niosą żadnej treści, można nadać wartościowe znaczenie. Podczas przedstawienia oryginalny Bzduromówca wygłosi trzy nonsensowne stwierdzenia, które nierozumiejąca ich gawiedź będzie próbowała jakoś zinterpretować. Stworzona przez drużynę postać Niedorzecznika przekona wszystkich, że każdy z absurdalnych zwrotów ma głęboki sens. W rezultacie lud zachwyci się „mądrością” Bzduromówcy i jego wypowiedzi, co uczczone zostanie śpiewem i okolicznościową fetą. Tylko pewne Dociekliwe Dziecko zda sobie sprawę, iż budzące masowy podziw głupie hasła mają się nijak do przypisywanych im niegłupich znaczeń. Jednak widząc, że niosą one za sobą pożytek, czyniąc ludzi szczęśliwszymi – zdecyduje, by to, co wie, zachować w sekrecie…