W stulecie urodzin Profesora Jerzego Krama

NewsyMożliwość komentowania W stulecie urodzin Profesora Jerzego Krama została wyłączona

kram1 czerwca 1916 roku urodził się Profesor Jerzy Kram – wybitny polonista i znakomity nauczyciel oraz autor publikacji naukowych i dydaktycznych, m.in. ponad 30 książek [w tym wielokrotnie wznawianych: „Zarys kultury żywego słowa”, „Gawędy o żywym słowie”].
Jerzy Kram – absolwent „Staszica” z roku 1934 i Uniwersytetu Warszawskiego z 1939 roku. W czasie II wojny światowej związany z tajnym nauczaniem, podziemnym uniwersytetem i uczestnik powstania warszawskiego.

Pracował naukowo i uczył języka polskiego ponad 50 lat! Charyzmatyczny Profesor sosnowieckich liceów: II LO im. E. Plater i IV LO im. S. Staszica. Ze „Staszicem” był związany szczególnie, ucząc języka polskiego w latach 1981 – 1992.

Profesor Kram był urokliwym człowiekiem i erudytą o renesansowej skali zainteresowań. Jedną z Jego pasji, bibliofila z zamiłowania, było kolekcjonowanie ekslibrisów, które wykonywali dla niego wybitni polscy artyści.

Pamięci Profesora poświęcamy – od 17 lat – Konkurs Polonistyczny „KRAM Z POEZJĄ”.
Polonistki IV LO im. S. Staszica – Barbara Strączek i Bożena Karbownik opublikowały dwie książki, poświęcone przedsięwzięciu „KRAM Z POEZJĄ” i upamiętniające Profesora Jerzego Krama [„Kram z poezją” w 2000 i „Kram z poezją. ARTykuły mieszane” w 2004 r. ]

Absolwenci „Staszica” z rocznika 1984 ufundowali tablicę, poświęconą pamięci Profesora, który zmarł w połowie lat 90 XX wieku. Przed tą tablicą – 23 kwietnia [imieniny Jerzego i Światowy Dzień Książki] pojawia się czerwona róża…

© IV LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress